| Deniskovici a întrebat:

Îmi face și mie cineva un sistem gaming până-n 20 milioane+monitor 60, 75hz.
Cat mai performant posibil.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Am zis ca mor la cit de greu a fost sa aleg o sursa de care sa nu imi fie frica. Eu la surse merg pe principiu "Seasonic sau deloc" chiar daca sunt si alte branduri care merita bagate in seama. Nu de alta, dar degeaba ai super-sistem in rest daca iti pocneste sursa si se duce naibii jumatate de calculator. In cazul meu de exemplu am sursa mai scumpa decat a fost procesorul cand l-am luat de nou (Seasonic Fanless Platinum 460 W - 7 ani garantie, certificare Platinum, fara ventilator, modulara, luata cu vreo 600 RON acum vreo 6-7 ani, iar procesorul era un i3-2120 pana de curand, cand l-am schimbat cu un i5-3570S) insa calculatorul sta deschis cu lunile si nu mi-a facut vreodata probleme. In cazul sistemului tau, am reusit sa strecor un procesor AMD de ultima generatie pe 7 nm, un GTX 1650, 8 GB de memorie ok, un SSD M.2 si un HDD de 1 TB, o carcasa frumusica, sursa decenta cu 3 ani garantie. Codul ala de voucher o sa imi aduca mie o bere si tie citiva lei reducere, nu stiu exact cit va fi reducerea - se aplica daca imi aduc aminte doar la produsele care nu sunt deja in promotie. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4376910
P.S. Monitor iei unul SH la in jur de 200 RON, gasesti chiar foarte bune in banii astia, nu merita sa te arunci la monitoare noi. Ah, da, nu ai zis ce monitor ai deja - poate mai merge ala ceva vreme. Eu inca folosesc un LG 1972H-PF de 19" din 2007, chiar daca la un moment dat imi luasem un BenQ full HD de 21.5" - mi s-a parut mizerabil din multe puncte de vedere si am revenit la vechitura.

19 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Alea recomandate de sierra sunt cu procesoare si placi video ramase prin vreun depozit, asa mai bine iei frumos ceva SH direct si iesi mult mai bine. Acum nu ai calculator/monitor? Ai putea pastra cate una-alta ca sa iesi mai bine. Macar carcasa- sursa - monitor - periferice, poate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

OK, deci parintii tai sunt niste fraieri cu bani care se fac pres in fata ta. Mai zi-ne. E vreunul bugetar sau amindoi? Cite mii de euro fac lunar din spagi?

| Connrad a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru cultura ta generala, nu toti cei care lucreaza la buget au mii de euro. De exemplu parintii mei au in total 3000 de lei. 3000 de lei in Bucuresti, tinand un copil la liceu si unul la facultate. Au trebuit sa isi ia un side job pentru a face fata. Poate ai avea mii de euro ca tipul despre care vb daca ai avea macar cunostiintele de baza

| Dandinelle a răspuns (pentru Connrad):

El vorbea strict de baiatul care a zis ca are macbook Apple. care costa prea mult pentru ce poate face.

| Connrad a răspuns (pentru Dandinelle):

Cand a spus " E vreo unul bugetar? sau amandoi?'' nu arati ca te referi doar la parintii baiatului. Daca formularea era gen " Poate parintii tai au o functie mai mare la buget si au salar de mii de euro", intelegeam. Dar din pacate e mult mai usor sa ii bagi pe toti intr-o oala decat sa ai grija la formulare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Connrad):

Eu ma refeream la aia care iau mii de euro si nici nu muncesc pe nimic. Presupun ca parintii tai - din ce zici si-au luat si side jobs, deci sunt de-aia care chiar muncesc - mai au cel putin 2-3 colegi care nu fac nimic si sunt platiti mai bine ca ei. Toata stima si respectul pentru cei ca ei, dar din pacate sunt cam minoritari si nici nu fac valuri cand vad ce se intampla in jurul lor. P.S. Poate am mii de euro, nu despre asta e vorba. Cei la care ma refeream au facut banii la privat. Corect, fara a face afaceri cu statul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dandinelle):

Bingo, mersi ca l-ai lamurit pentru mine! happy

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vind masti la stat? Daca parintii tai ar munci la modul serios si nu ar face combinatii, nu ai scrie in halul asta. Se intampla sa cunosc citiva milionari in EUR/USD/ce valuta vrei tu, iar oamenii aia au avut mereu grija de educatia copiilor si nu au aruncat cu bani in ei si i-au lasat de capul lor. In cazul laptopului, eu te-as fi pus sa muncesti vreo doua luni pentru unul nou, ca sa vezi cum sta treaba. Dar nah, ce stiu eu, un sarantoc care nu merge in excursie in Maldive...

| PainTech a răspuns:

Cam mic bugetul, mai ales că vrei și monitor.

E ok si mana a doua?

| Deniskovici explică (pentru PainTech):

Sa ne înțelegem, doar pc-ul 20, fără monitor.

| Deniskovici explică:

Ma scuzați, dar am venit aici cu un scop, nu sa vad doua persoane cum se cearta, deci, un pc build pe pcgarage pana în 20 de milioane fără monitor?, mulțumesc!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Deniskovici):

Asa zi breh, 2000 fara monitor, pcgarage. Incearca sa raspunzi te rog si la intrebarea mea initiala - ce ai acum? Poate putem sa mai salvam macar 2-300 de lei si pastrezi carcasa si sursa pe care le ai acum.

| Deniskovici explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu prea am, am o sursa de 450 da e cam veche rău, și mi-e teama sa o pun la sistem, asa ca mai bine pun una noua. Și dacă sare de 2000 de lei nu i o problema, maxim 2300 lei.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Deniskovici):

Ce marca e sursa aia? Daca e ceva de incredere, merita pastrat. O cureti bine de praf, eventual ungi lagarele ventilatorului, inspectezi vizual condensatorii. Ideea e ca un sistem in ~2000-2300 nu o sa fie energofag cit sa ceara mai mult de 200-220 W efectiv ca si putere consumata in full load. Uite, eu am o sursa de 460 W (bine, e Seasonic Platinum, deci extrem de eficienta - si a dracului de scumpa, a fost vreo 600 RON cu vreo 6 ani in urma) si imi tine fara absolut nici o problema i5-3570S cu GTX 960, SSD+HDD, plus un consumator extern permanent pe USB (Fiio X3 II/Sound Blaster X3/Sound BlasterX G6, toate trei DAC-uri externe - doar unul la un moment dat, desigur, in functie de cum am eu chef). Macar carcasa o poti pastra? O carcasa acceptabila pleaca de pe la 120-150 RON... si mai bine bagam diferenta aia intr-o placa de baza mai buna sau un HDD mai mare.

| Deniskovici explică (pentru GabiDumitrescu):

Chiar nu știu, trebuie sa o caut sa vad, by The way, sa nu te mai stresez atât, fa unul pana în 2300, cât mai performant posibil, în asa fel încat componentele "sa trăiască în armonie", cum s-ar spune laughing). Mulțumesc mult de tot.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mdah, amuzant, iar am povestit de sursa mea fara sa ma uit ca povestisem mai sus. Sper sa nu o deochi...winking

| Deniskovici explică (pentru GabiDumitrescu):

Blana frate, cu un monitor decent cred ca ma duc jocurile pe medium(2019, 2020, de ce nu?).
Mersi din nou!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Deniskovici):

Pe medium? Care full? Mai ales daca iti place cum imi place mie sa am detaliile la maxim si esti dispus la un monitor cu rezolutie mai mica de full HD (1440X900, eventual un 1280X1024 ca al meu). Uite niste teste in jocuri noi, full HD - https://www.youtube.com/watch?v=3x3mHMICNvI

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Deniskovici):

Am zis ca mor la cit de greu a fost sa aleg o sursa de care sa nu imi fie frica. Eu la surse merg pe principiu "Seasonic sau deloc" chiar daca sunt si alte branduri care merita bagate in seama. Nu de alta, dar degeaba ai super-sistem in rest daca iti pocneste sursa si se duce naibii jumatate de calculator. In cazul meu de exemplu am sursa mai scumpa decat a fost procesorul cand l-am luat de nou (Seasonic Fanless Platinum 460 W - 7 ani garantie, certificare Platinum, fara ventilator, modulara, luata cu vreo 600 RON acum vreo 6-7 ani, iar procesorul era un i3-2120 pana de curand, cand l-am schimbat cu un i5-3570S) insa calculatorul sta deschis cu lunile si nu mi-a facut vreodata probleme. In cazul sistemului tau, am reusit sa strecor un procesor AMD de ultima generatie pe 7 nm, un GTX 1650, 8 GB de memorie ok, un SSD M.2 si un HDD de 1 TB, o carcasa frumusica, sursa decenta cu 3 ani garantie. Codul ala de voucher o sa imi aduca mie o bere si tie citiva lei reducere, nu stiu exact cit va fi reducerea - se aplica daca imi aduc aminte doar la produsele care nu sunt deja in promotie. https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/4376910
P.S. Monitor iei unul SH la in jur de 200 RON, gasesti chiar foarte bune in banii astia, nu merita sa te arunci la monitoare noi. Ah, da, nu ai zis ce monitor ai deja - poate mai merge ala ceva vreme. Eu inca folosesc un LG 1972H-PF de 19" din 2007, chiar daca la un moment dat imi luasem un BenQ full HD de 21.5" - mi s-a parut mizerabil din multe puncte de vedere si am revenit la vechitura.