| anonim_4396 a întrebat:

Imi lipseste Microsoft UAA Bus Driver for High Definition Audio din Device manager\ System devices, am incercat sa-l intalez de mai multe ori, mi-a aratat ca l-a instalat dar tot nu apare! De fapt poblema mea e alta, am reinstalat Windows-ul recent (XP sp2), si acum nu-mi permite sa-mi instalez driver-ul audio de pe cd (pe care l-am folosit 7 ani! tot pe Win XP ), nu-mi permite sa instalez niciun driver audio! Potrivit sau nepotrivit pentru sistem... Chiar daca-mi arata ca instaleaza, tot nu functioneaza. Nu stiu ce sa mai fac, am incercat totul. Nu-mi spuneti sa reinstalez Windows-ul, ca o voi face, dar nu acum! Pana cand o voi face, nu vreau sa mai stau asa! Vreau audioooo! Help! Trebuie sa existe o cale! sad

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intra in
http://www.ma-config.com/en
Dai: "Start the detection"
O sa-ti ceara sa sa instalezi un programel. Dupa ce-l downloadezi il instalezi dai iarsi "Start the detection"si dupa ce termina intri in "My drivers". Acolo vei gasi tot ce trebuie sa instalezi ulterior si cele mai noi.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Asta imi spune (ce sa mai fac? ):

Motherboard
Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller

No installed driver for this device.
No match available in our database for this device.
--------------------------------------------------

USB
-------
Ralink Technology, Corp. RT2870/RT3070 Wireless Adapter (802.11 n WLAN)
Ralink Technology RT2070/RT2770/RT2870/RT307x/RT3370/RT357x/RT537x/RT5572/RT8070
INF file date 9/28/2012
Driver version 5.0.0.0 WHQL
Download
Hercules Dual Band WiFi USB Key HWDB-600/HWNUm-600
INF file date 8/20/2012
Driver version 2.0.0.1
Download
Bewan Wi-Fi USB 315N
INF file date 9/15/2009
Driver version 3.1.3.0
Download
Mvix Nubbin
INF file date 10/29/2008
Driver version 2.02.04 WHQL
Download
--------------------------------------------------
PCI cards
Intel Corporation NM10/ICH7 Family SATA Controller [IDE mode]
Intel Chipset Device Software
INF file date 7/25/2013
Driver version 9.4.0.1027 WHQL
Download
Hercules eCAFÉ EC-900/H60G-IA
INF file date 11/15/2006
Driver version
Download

Intel Corporation PRO/100 VE Network Connection
Intel PRO/100/1000/10GbE
INF file date 12/6/2007
Driver version 18.3 WHQL
Download

Intel Corporation 82946GZ/GL Integrated Graphics Controller
Intel GMA 3000/X3000
INF file date 12/12/2008
Driver version 14.36.5.5016 WHQL
Download
Intel GMA 950
INF file date 2/15/2008
Driver version 14.32.4.4926 WHQL
Download
Intel GMA 900
INF file date 1/13/2007
Driver version 14.25.50.4764 WHQL
Download

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Care sunt cu galben este obligatoriu sa le instalezi. Care-s cu verde le poti instala daca vrei. Eu zic sa le iei pe rand. Notezi pe o hartie si zici: pe asta l-am instalat si gata. Nu dureaza mult. Vad ca la placa audio zice ca nu gaseste. Uite aici un link: https://downloadcenter.intel.com/default.aspx
Acolo alegi: desktop boards la Family, la select a product line alegi nm10, la desktop board alegi denumirea ta. Nu stiu ce placa ai. Vezi ca scrie pe acolo pe undeva la Motherboard. Apoi dai "continue". Te poti duce la Download center sau iti apare: Check your system for updates. Incerci cu care crezi ca te descurci mai usor.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Cu galben nu e decat audio... sad
ok, indruma-ma te rog mai departe, ca eu nu stiu ce fac aici, nu ma pricep... Deci ai zis sa "aleg denumirea mea" la desktop board. In programul 3DP Chip, la motherboard, zice : D946GZIS. Si asta nu e in lista din link-ul pe care mi l-ai dat, ce fac?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai instaleaza-le pe toate din My drivers si gata.