| dannyel86 a întrebat:

Imi poate explica si mie de ce, in conditiile in care respect specificatiile placii de baza, anumite componente nu sunt acceptate? sad
In exemplu concret, o placa de memorie ram ddr3, de frecventa 1333 mhz, 4gb, in locul altei memorii, tot ddr3, frecventa 1333, doar ca numai de 2 gb.
Sistemul e din 2007 si nu vad unde ar fi incompatibilitatea.
Placa de baza are 2 sloturi identice pentru memoria ram, pe care am montat, pe rand, placuta noua. A fost testata in magazin si pe alte sisteme, dar nu generat erori.
Memoria de 2 gb ma duce frecvent la BSOD, de aceea am vrut s-o schimb.
Sa fie vorba de o alta tehnologie de fabricatie, nesuportata de placa de baza si sa fiu nevoit sa cumpar o placa de 2 gb din prima generatie? (inainte placile aveau latimea mai mare, acum sunt la jumatate).
N-am montat-o de mai multe ori, pentru a nu strica si mai mult sistemul, ci doar cat sa-mi dau seama ca nu e binevenita pe placa de baza.
De ce? happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru ca nu sunt compatibile unele cu altele!
Lasa tehnologia pe mana specialistilor si nu mai fa improvizatii care nu pot functiona.