| Vnk_Alex_2001 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum fac sa transform fotografiile din dreptunghiulare in patrate?

2 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

Daca e sa folosim un calculator cu windows, atunci se poate folosi cu usurinta irfanview (se descarca si se instaleaza).

Sunt 2 moduri de a face o poza dreptunghiulara. Un mode e prin redimensionare si deformare de la dreptunghi la patrat, caz in care obiectele din poza se vor vedea deformat si celalalt mod e prin selectarea unui patrat din imagine si indeparterea restului de imagine.

Metoda 1 - redimensionare cu deformare:
Se deschide poza prin tragere peste fereastra programului irfanview sau prin navigare folosind meniul file.

Din meniul Image se alege Resize/Resample (sau se intra direct in resize apasand ctrl+R).
Vom vedea dimensiunea curenta in pixeli "Curent size"
Se debifeaza "Preserve aspect ratio (proportional)", pentru a putea deforma poza de la dreptunghi la patrat.
Se bifeaza "Set new size" si acolo alegem aceeasi dimensiune si pentru "Width" si pentru "Height". Fie alegem una din valori si o scriem si in cealalta casuta, fie alegem noi o valoare sa zicem 800 sau cat avam noi nevoie, dam OK si salvam (File, Save as...) cu denumirea dorita. Daca pastram denumirea veche, si pastram si acelasi format, vom pierde poza initiala care va fi inlocuita cu cea redimensionata. Tot la salvare alegem si formatul, de obicei JPG.

Metoda 2 - selectare si pastrarea selectiei.

Din meniul edit se alege ori "Create custom crop selection...", ori "Create maximized selection (ratiohappy"
Alegem de exemplu varianta "Create maximized selection (ratiohappy" 1:1
Pentru selectie patrata se alege 1:1
Selectia respectiva se poate deplasa prin tragere cu click dreapta, cand cursorul se afla in interiorul selectiei si in felul acesta vom putea alege partea de imagine care ne intereseaza, sa fie in selectia patrata.
Daca dorim sa selectam mai putin din imagine, deplasam cursorul pe o margine selectiei si cand cursorul ia forma unei sageti duble, tinem apasata tasta ctrl, pentru a mentine forma selectiei (in cazul nostru patrat) si prin tragere cu click stanga, modificam dimensiunea selectiei. Din nou, daca e nevoie, putem deplasa selectia prin tragere cu click dreapta, atunci cand cursorul se afla in interiorul selectiei.
Daca suntem multumiti de selectie, putem salva continutul selectiei folosind meniul File, Save selection as... sau apasand direct Ctrl+Shift+B si evident vom alege calea, numele si formatul fisierului.
O alta varianta de salvare a selectiei facute e: Edit, Crop selection (Cut out) sau folosim direct scurtatura Ctrl+Y si salvam imaginea.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Daca ai calculator le faci cu Paint