| Sxies a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva cum functioneaza faza cu partitiile windowsului ( windows 10 ) la instalare si cum le creez? De exemplu, cum fac sa creez 2 partitii ( partitia C: ( pe care va fi windows-ul ) si partitia D: )? Deoarece mi se pare un proces ciudat si nu il inteleg cum se face. Dau funda pentru cel mai explicit raspuns!

5 răspunsuri:
| Axys a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=H2XP4YunUuk Cred ca te ajuta aici depinde si de HDD tau

| GPA a răspuns:

La instalare, dupa ce ai introdus CD-ul sau flash-ul(usb), asteapta pana cand ajungi la fereastra de partitionare. Acum, sterge partitiile (in caz ca ai deja partitii facute de la vechiul sistem si asigura-te mai intai ca ai backup la fisiere(copie).

La partitionare, foloseste functia "New" si acum depinde de cata memorie vrei sa acorzi partitiei.
De exemplu : 1024 mb = 1GB
Sa presupunem ca vrei sa ai o partitie de 100 de GB (Partitia cu Windows Chappy, asta va inseamna 1024*100 = 102400 mb.
Dupa ce ai facut particia c, creezi cealalta partitie cu restul ramas de MB, si dai ok.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt obisnuit sa impart hardul in 4 parti egale, 2 parti trece in C pentru Windows, si apoi cate o partitie cu cate o parte.
Pe HDD-ul de pe laptop am 464GB:
C: 232GB
D: 116GB
E: 116GB
System Reserved (facuta automat dupa ce faci prima partitie): 500MB (nu se observa macar ca ti-a luat de undeva laughing )

| costinvlad a răspuns:

Dai adaugare partitie noua si setezi marimea faci 2 partitii si pe cea mai mare pui sa instaleze windows.

Răspuns utilizator avertizat