| mihai03081998 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva de pe aici daca merita sa-mi fac upgrade la PC pe placa de baza H61M-P21 (B3)? Adica o sa ma mai tina? Vreau sa-mi iau un procesor i5 si un gtx 950, inca 4 rami pe langa cei 4 si o sursa. Se merita?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

MSi-ul tău suportă upgrade, dar la ram să ai grijă să aibă aceeași frecvență și latență cu celălalt modul ram, altfel nu va lucra în dual channel, iar la procesor să ai grijă să iei unul compatibil cu placa de bază(a se vedea cpu support list-ul de la ei de pe site).
Placa video indiferent de versiune de Pci Express este va fi compatibilă cu placa de bază, chiar dacă va fi downgradată la lățimea de bandă a pci express-ului v2, în cazul unui gpu pe pci express v3.Succes

14 răspunsuri:
| EneCristian a răspuns:

Tu trebuie sa verifici daca socket-ul e bun la procesor la placa video placa e oke dar daca chiar vrei gaming cumpara alta mai buna.( ps te mai tine 1 2 ani maxim)

| sltlp a răspuns:

Dar acum ce compoente ai?

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

PS.
De ținut depinde numai de tine, de cum îl exploatezi. Dacă nu faci oc, nu-l exploatezi neconform, nu instalezi sau folosești soft furat sau activat ilegal, și de asemenea nu-l forjezi, te va ține mult și bine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti daca folosesti un procesor cu socket LGA 1155, memorie ram poti pune si 8 Gb doar sa fie de 1333 Mhz. Daca pui memorie de 1600 Mhz trebuie ca procesorul sa fie cu Ivy Bridge: http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-3340s-28ghz-box/
Placa video merge!

| mihai03081998 explică (pentru EneCristian):

Am verificat asta, e bun socket. Il am de 3 ani pc, mai tine 2. Aia e laughing

| EneCristian a răspuns (pentru mihai03081998):

Cum o fi frate Bafta!

| mihai03081998 explică (pentru Salontanul):

Am inteles. Mersi frumos!

| mihai03081998 explică (pentru DeyCj):

Faptul ca se va downgrada, placa video, ma dezavantajeaza grav?

| mihai03081998 explică (pentru sltlp):

I3-2100 CPU, 3.1 GHz / 4 ram, placa de baza cu pricina socket 1155, 1 TB, GeForce 210 1 GB ( cea mai slaba de la nVidia ).

| sltlp a răspuns (pentru mihai03081998):

Se merita si nu prea. Apropo, eu as arunca placa aia gt210, pentru ca integrata din acel i3 fce cam exact tot aia, numai ca mai siletios si cu un consum mai scazut. Da, merita, dar prima data daca vrei jocuri, incepi cu ram si placa video. Dupa i5,

| mihai03081998 explică (pentru sltlp):

GeForce 210 - dedicata. Nu o am integrata. Pai o sa-mi iau 8 rami si placa video intai. Multi mi-au spus ca procesorul imi duce bine, dar trebuie' sa caut o sursa buna. Mersi!

| mihai03081998 explică (pentru Salontanul):

AM gasit 8 GB ram ( 2x4GB ) pe 1600 si procesorul Intel IvyBridge, 6M, ITT 1155 | Core i5 | 3.10 GHz. Sunt ok?
http://www.magazinultau.ro/......5-3-10-ghz

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru mihai03081998):

Ok

| DeyCj a răspuns (pentru mihai03081998):

Da și nu, depinde de ce placă video alegi.De regulă downgrade-ul ăsta se simte tare atunci când folosești pc-ul la aplicații ce cer lățime de bandă de transfer, cum sunt cele de editare grafică sau proiectare, de asta în cazuri de astea recomand achiziția unei plăci grafice ce are lățime de bandă cât mai mare(192, biți sau chiar 256 biți)