| Allexandrux a întrebat:

Îmi puteri face si mie un wishlist pana in 2600 lei. PC Gaming.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Hmm am depasit cu 400 lei bugetul tau, dar de 3000 lei ai un i5 de ultima generatie, placa video ce-ti poate rula orice joc pe full hd la cele mai inalte detalii, iar restul componentelor de calitate.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1382768/

10 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

- i5 4460
- gtx 960
- 8gb ram ( nu conteaza de care )
- sursa de 600 de W minim ( parerea mea) de preferat Cooler Master, Seasonic... nu lua si tu orice petarda.
- carcasa sa-ti placa tie cum arata si sa te incadrezi in buget
- HDD... depinde daca vrei, eu as zice de 1 TB ca nu e prea scump ( ~200 lei )
- SSD e cam scumpicel, dar poti adauga si ulterior
- placa de baza cu socket 1150 pentru i5 4460 ( cel mai bun processor la momentul actual pentru gaming, duce orice joc )
Cred ca n-am uitat nimic.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ineys):

Ai uitat sa te incadrezi in bugetul stabilit de el, dar in rest toate bune. Presupun ca ii dai tu diferenta. Si lasa povestile cu i5 4460 cel mai bun procesor pentru gaming, lol.
@Allex: Mai stringe citiva lei, e pacatos rau bugetul de doar 2600 daca vrei gaming decent. Fa-l MACAR un 3200 sau pe-acolo.

| Ineys a răspuns (pentru KodrutZ):

Dar atunci care este cel mai bun processor pentru gaming? daca nu i5 4460?

| KodrutZ a răspuns (pentru Ineys):

Ala de care ai bani. Depinde de joc, rezolutie, setari. http://www.tomshardware.com/reviews/gaming-cpu-review-overclock,3106.html

| Ineys a răspuns (pentru KodrutZ):

Eu m-am referit la faptul ca acel i5 duce orice joc aparut pana acum si care va aparea cel putin 2-3 ani de acum in colo poate chiar si 4-5 ( duce fostul meu dual core de la amd titluri din 2014, deci... ). Stiu ca si un i3 duce, dar e posibil sa ai bottleneck cu un gtx 970 si am auzit ca si la 960...
Parerea mea ca decat sa dai cu 4-5 milioane mai putin pe un processor mai ieftin. si caruia nu-I poti prevedea viitorul... mai bine iei ceva calumea din start si te-ai scapat de-o grija. A si pe AMD eu personal n-as merge, pentru ca aproape toate modelele consuma mult mai multa energie si au performanta aproape identica sau mai slaba ca variantele de la Intel... deci nu vad rostul. A, ca vreau eu sa am processor cu 8 nuclee sub 1000 de lei asta e altceva, dar din nou nu-I vad rostul laughing.

| KodrutZ a răspuns (pentru Ineys):

Te-ai referit prost. Asa puteai sa dai exemplu i5 4440-ul, de exemplu. "Ceva ca lumea" in momentul asta nu va mai fi la fel peste vreo 3 ani, simplu. Daca vrei sa fii mai linistit cu privire la viitor, iei un PS4. AMD merita daca faci sistem pentru net/multimedia si vrei performanta acceptabila cu grafica integrata. In unele scenarii AMD se comporta peste Intel la acelasi pret si chiar superior (unele programe de criptare/calcule matematice de exemplu).
Buba la AMD sint placile de baza/chipseturile. Daca la Intel gasesti placi de baza foarte ok la 250 RON, la AMD nu prea e cazul de asa ceva...

| Allexandrux explică:

Acel 960 e de 2 gb sau 4 gb ca nu ai specificat. Si crezi ca se va comporta bine in cele mai noi jocurii!?

| Ineys a răspuns (pentru Allexandrux):

Nu cred ca-ti permiti un gtx 970, deci 960 e cea mai buna varianta, si nu stiu diferenta de pret intre varianta 2/4 gb. Daca nu e diferenta foarte mare si-ti permiti eu logic as merge pe cea de 4 gb. Vorba aia, "sa fie acolo".

| Allexandrux explică:

Si daca e sa strâng 3200 lei ce mi-ai recomanda in acest buget.

| KodrutZ a răspuns (pentru Allexandrux):

Un i5 Skylake, 16 giga de ram, tacimul complet. La garaj au din nou oferta cu SSD moca daca iei procesor-pb-pv peste 3000 RON. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1375353/ - cam asa ceva, si putem reduce la placa video ca sa ne incadram.