| Roșiuță a întrebat:

Imi puteti recomanda un laptop bun, nu pentru gaming, sub pretul de 1000 lei?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ieftin si bun nu exista.
La sub 1000 de lei se strica si tastele daca apesi prea tare!

| Alexuţ02 a răspuns:

Https://mediagalaxy.ro/......PMY8314GY/

Filme, Youtube, aplicatii de Office

| NLS a răspuns (pentru Alexuţ02):

La sub 1000 RON, doar SecondHand.
Cauta la magazine care comercializeaza produse refurbished de la firme mari...
un i5 din generatia a 3-a 3320M sau poate gasesti chiar ce am eu: 3360M (generatia Ivy Bridge).

Mie azi mi-a ajuns (pentru maica-mea) un
HP 8470p
procesor i5-3360M 2nuclee/4Threaduri 3MB Cache (Ivy Bridge)
14" rezolutie 1600x900
2x4GB DDR3
256 SSD, DVDRW, DP, USB3.0, eSATA
carcasa de aluminiu
baterie cu 6 celule 4920 mAh, nu stiu inca cat va tine...
A fost 159 euro.

Eu am luat pentru mine mai demult un 8570w cu baterie de 5224 mAh ce ma tine aproape 5 ore la o folosire moderata.

(laptopurile noi sub 1800 RON din ziua de azi au 3 sau 4 celule)

E adevarat ca e teapan si destul de greu, dar degeaba cumperi o petarda cu un Celeron la 1GHz, si faci 2 rugaciuni pana deschide un program mai complex, sau sta in 98% cand ruleaza un clip 2K-4K pe YouTube.
(acesta de azi are fix 2.4Kg, al meu 8570w are mai mult... fiind de 15")
Poti cauta in tabara Lenovo, DELL sau Fujitsu laptopuri cu carcasa din plastic daca vrei sa fie ceva mai usoare.

Atat procesorul cat si grafica integrata la laptopul de care zic eu (HP 8470p sau altele asemanatoare din generatia Ivy Bridge) sunt infinit superioare fata de acea petarda de Celeron.

| Alexuţ02 a răspuns (pentru NLS):

Te salut. Ai dreptate, dar nu a precizat si primul lucru care mi-a dat in cap a fost sa-i ofer un site cu laptopuri noi, nu m-am gandit la SF.

Sustin ideea ta, si eu as prefera ceva SH dar pe care sa-l verific bine inainte de achizitionare

| Alexuţ02 a răspuns (pentru Alexuţ02):

Corectez : SF = SH *, m-am grabit cand am scris

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nou gasesti cam greu gasesti la bugetul tau. Second gasesti o varietate mare de laptopuri bune la pretul ala.

| Ungurean_Andrei_1999 a răspuns:

Nu iti recomand asa ceva. Cel putin un Asus la 1300 lei sa fie ca sa iti faci treaba cat de cat cu el