| anonimaalee29 a întrebat:

Imi puteti recomanda un monitor de calculator bun, dar ieftin? Sau macar ceva pana in 600 de lei.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru ce il vrei?
Gasesti monitoare foarte bune si la 360 lei, insa de 21.5"

LED TN Asus 21.5", Wide, FHD, VGA, VS228DE, Negru
https://www.emag.ro/......DTKSQBBBM/

****************************************************************
LED ASUS VS228NE 21.5 inch 5ms black
https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/asus/vs228ne-215-inch-5ms-black/

Pentru utilizare normala/internet) ajung.
Pentru Filme, poti lua ceva de 24", (mai mare aduce oricum doar dezavantaje -dureri de gat, si nu se incadreaza in buget)

*************************************************
LED LG 24MP58VQ-P 23.8 inch 5ms black 580 lei
https://www.pcgarage.ro/monitoare-led/lg/24mp58vq-p-238-inch-5ms-black/

********************************************************************
$$$ LED IPS LG 23.8", Full HD, HDMI, Negru, 24MK430H-B 569 lei
https://www.emag.ro/......DK59TJBBM/

Eu l-as lua pe ultimul, pentru ca are conexiune DisplayPort, utila pentru viitor (DVI incepe sa dispara, VGA a disparut deja, HDMI e o solutie buna, insa DP e peste). In plus, detin 2 TV -uri LG, unul din 2012 si unul din 2016, si stiu de ce am ales marca asta.
Rata de defectare foarte mica, la majoritatea produselor gasesti schema pe net, sunt facute cu cap. si ei isi produc panourile. (LG face panouri pentru 55-60% dintre televizoarele, monitoarele, smartphonurile sau tabletele vandute la nivel mondial)

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Am si un display Philips, din 2009, ce-i drept merge inca si acum, il foloseste tatal meu, insa ma dureau ochii foare tare de la el, desi are rezolutie standard pentru marimea lui. (22 inch, 1680x1050).

Philips nu mai sunt ce au fost de cand au mutat in China productia si au vandut majoritatea actiunilor unor chinezi. Au rata cam mare de defectare, pentru maximizarea castigului folosesc condensatori de slaba calitate, cum a facut de altfel si Samsung prin 2011-2012.

Cand ai de ales, alege LG, DELL, HP, Fujitsu, ASUS, Lenovo sau iiyama (probabil nu ai auzit de ultimii, dar sunt targetati pe mediul semi-profesional).

Eu momentan am DELL 24" (din 2103) si urmatorul va fi aproape sigur tot un LG... eventual DELL sau HP.