| nustiunimicsuntmediocru a întrebat:

Imi puteti recomanda un stick usb cu o viteza de citire foarte mare? As dori sa pun un linux si sa il rulez doar in live mode si sa nu stau mult la boot.

Scuze daca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Https://bit.ly/2lDCm0X
cu cat mai scump (si fara tampenii de gen criptare, ativirus, WHATEVER) cu atat mai bun!

LE vad ca unii ti-au dat recomandari de Linux care nu prea sunt... marete

poti sa folosesti linux cu ORICE stick, atat timp cat pui un distro de gen "Live", si cum recomandarile celorlalti sunt interesante, totusi cel mai bun si cel mai tare este si a fost intotdeauna: Knoppix
www.knopper.net
spre deosebire de slax care vad ca are 260m, asta e gandit sa umple complet un DVD (4.4G)
insa MAI ales, are tehnologii de compresie a imaginii live, asa ca in aia 4.4G e un intreg sistem Linux desktop de 12G
si care poate fi imbunatatit (are persistenta, adica poti sa faci modificari si se pastreaza pe USB intr-un fisier special

in plus (daca nu iti trebuie persistenta) daca vrei un sistem Linux ULTRARAPID, mai rapid decat daca ar fi pe ssd, atunci iti trebuie cel putin 6G ram (de preferat 8G) si poti sa il transferi la boot-are direct in ram cu parametrii:
knoppix64 toram

iar knoppix poti sa il pui EXTREM de usor pe stick cu rufus!

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Viteza mare au stick-urile din generatia 3.1 și mai nou 3.2, dar trebuie ca PC ul tău sa suporte asa ceva, altfel nu merge.
Adica placa de baza trebuie sa ofere o ieșire USB 3.1/3.2 Type-C.
Iar tu trebuie sa cumperi un astfel de stick, Type-C.

Daca nu e cazul sa ai usb 3.1, sper ca ai măcar 3.0, și atunci poți cumpăra un Corsair Voyager.

| adryang78 a răspuns:

Depinde și ce sistem de Linux vrei să pui. Într-un fel rulează live Ubuntu, Fedora, Debian - marile distro-uri, și altfel rulează un Slax, Linux Lite, ElemantaryOS etc.