| IAliveInHell a întrebat:

Imi puteti spune pasii exact cum trebuie facut pentru a schimba windows 7 pe windows 8.1 fara sa-mi sterg nimic din calculator, doar sa se schimbe? funda.

13 răspunsuri:
| iLeón a răspuns:

Ai putea pur si simplu sa formatezi doar disk-ul in care ai instalat Windows 7 si sa instalez 8.1 tot acolo, dar sunt unele programe care isi salveaza unele date acolo, asa ca s-ar putea sa nu mearga. Oricum, mereu e cel mai bine sa formatezi tot hard-ul, asa stii sigur ca nu o sa ai probleme de pe Windowsul inlocuit

| K0sti a răspuns:

Instalezi pe curat!

| gelu1970 a răspuns:

Sunt metode, cred ca poti cauta pe google, insa nu sunt fiabile, deci nu te sfatuiesc. e mai sanatos o instalare curata. deci prefer sa nu iti indic acei pasi in cazul in care iese prost si pierzi datele din pc.
oricum, bafta.

| IAliveInHell explică (pentru gelu1970):

Ce vrei sa spui prin instalare curata?

| SasNetRomania a răspuns (pentru IAliveInHell):

Formatare vrea sa zica. formatare = partitia cu windows stearsa si reinstalat winul. Dar daca nu te joci poti trece lejer pe Linux. Stabil, fara virusi, rapid etc.

| gelu1970 a răspuns (pentru IAliveInHell):

Formatare. imi cer scuze ca nu ai inteles.

| SasNetRomania a răspuns:

1) Nu se mai poate trece de la 7 la 8.1 fara sa formatezi (doar la 10 poti). Oricum nici la 10 nu recomand acea auto updatare deoarece e plina de buguri mai bine format curat de 8.1 sau 10, salvand tot ce ai important in alta partitie nu cea de windows sau pe hard extern.
2) Daca ai 7 original poti face update doar la 10 cand vei avea logo-ul windows langa ceas.
3) Daca ai 7 piratat poti face update la10 dar vei avea unele limitari.

| IAliveInHell explică (pentru SasNetRomania):

Din ce am inteles 10 are destul de multe buguri si defectiuni, deci prefer sa raman pe 7 sau 8 pana il optimizeaza si rezolva tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti trece de la 7 la 8.1 fara dvd de instalare.Ca sa nu pierzi nimic, muti toate in local disc D, daca ai doua pratitii.bagi dvd-ul cu 8.1 dai restart, apesi orice buton cand cere si incepe instalarea 8.1. Apoi cand ajungi la partitii, formatezi partita C acela cu windowsul 7, se sterge si apoi instalezi tot acolo.Din D nu se va sterge nimic.Deci muti din C in D tot ce iti tebuie si dupa reinstalarea 8.1 le aduci inapoi prin simplu copy paste. Succes.
7 e un windows, 8.1 e altul si nu se poate face update ci upgrade.Aia e altceva, cu dvd.

| HuShEr a răspuns:

Poti face asta insa nu e recomandat. ca sa o faci trebuie sa bagi in calculator un stick/cd pornesti setup-ul in timp ce esti in windows 7 si iti alegi metoda de instalare : upgrade sau clean installation

| Rockat a răspuns:

Faci update de pe site-ul oficial : http://windows.microsoft.com/......7-tutorial o să te coste.

| Cirlan_George-Cosmin_1990 a răspuns:

Ai putea pune windows 10 care nu va șterge datele