| anonim_4396 a întrebat:

Îmi recomandă cineva un laptop bun pentru uz personal, puțin office, chestii de scoala, YouTube, Netflix? Sa aibă 512 ssd minim, i5 minim gen 10, camera HD, tastatura iluminata, microfon bun etc. As prefera sa aiba 15.6 inch. Bugetul ar fi 3000 lei maxim. Știu ca e puțin dar ajutati-ma va rog. Ofer funda răspunsului dedicat indicațiilor mele. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Asa ceva ar fi indicat sa cumperi, pentru ca merita diferenta.
DAR daca chiar nu poti face efortul, merge si Acerul indicat de colegul.

https://altex.ro/......AP3A8U0EA/

Marea diferenta intre ele este nu doar procesorul, ci brandul (producatorul).
Acer nu sunt atat de fiabile precum HP sau ceilalti.

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Mulțumesc mult! Dar nu știam dacă sa ma uit la HP, am auzit ca se încălzește super repede

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Dar acesta e bun? E la fel numai ca pe i5

Laptop HP 15s-fq2013nq cu procesor Intel® Core™ i5-1135G7 pana la 4.20 GHz, 15.6", Full HD, 8GB, 512GB SSD, Intel® Iris® Xᵉ Graphics, Free DOS, Natural Silver

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Btw am auzit ca noile laptopuri HP au probleme cu instalarea driverelor

| NLS a răspuns (pentru Maguraa713):

Merge perfect si i5-ul, si daca nu vrei deloc gaming, nici nu prea ai nevoie de 16GB RAM.
Am indicat i7, pentru ca la 16GB RAM, era prima varianta serioasa dupa Acer. Si pentru ca avand placa integrata mai puternica decat i5, ar fi dus si unele jocuri pe rezolutie mai mica.

"Mulțumesc mult! Dar nu știam dacă sa ma uit la HP, am auzit ca se încălzește super repede".

De unde vine aceasta afirmatie?
De la niste persoane care se pricep si stiu ce vorbesc, sau de la cei cu driverele?

Incalzirea depinde de eficienta procesorului (inclusiv TDP-ul si procesul de fabricatie) si bineinteles, de racirea laptopului, de fantele de ventilatie...
Insa toate acestea conteaza mult la laptopurile puternice (nu neaparat de gaming, dar laptopuri care au procesoare flamande, placi video dedicate... )

Din pacate intr-un laptop spatiul e restrans, si daca procesorul e unul puternic, pentru aplicatii serioase si gaming, se va incalzi foarte tare.
Dar acestea sunt cele cu H in denumire (10300H, etc).

1135G7 nu se va incalzi peste masura,
daca nu incerci sa te joci pe el titluri ce au nevoie de grafica serioasa.
Insa pentru jocuri gen Diablo 3,
Shadow Tactics-Blades of the Shogun,
Grim Dawn, CS Go, Minecraft, merge acceptabil.

HP probleme cu driverele?
Ma faci sa rad.
CE probleme exact cu driverele?
Singurele modele cu probleme sunt cele fantoma, gen Allview, Myria, si altele asemenea (de care oricum trebuie sa te feresti, si nu neaparat din cauza driverelor).
De la ultimele 2 update-uri majore, cele mai mari probleme cu driverele, le are insusi Windows 10, mai ales cand e vorba despre imprimante, dar nu numai.

Dintre cele doua indicate de tine la final, as alege HP-ul.
Sau pune linkul Lenovo-ului, sa caut niste review-uri despre cum are racirea.
Nu gasesc modelul indicat de tine cu procesor 1135G7.

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Vai, se pare ca chiar te pricepi, nu gluma! Îți mulțumesc foarte mult pentru tot timpul acordat. Sper ca ma poți ajuta și în continuare.
Uite aici link-ul de la Lenovo:
https://www.emag.ro/......D1QBWNMBM/

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Uite, am găsit și pe eMAG un laptop tot HP, cu i5 1135G7, la un preț mai bun

32 răspunsuri:
| Anuket a răspuns:

Https://altex.ro/......P35008927/
Așa-i, sunt puțini bani pentru cerințele tale. Nu le poți avea pe toate. Trebuie să decizi: chiar îți trebuie tastatură iluminată? Capacitate mare, de ce? Pentru că dacă nu, mai bine renunți la aceste caracteristici și alegi alt laptop.
Până acum ai primit foarte multe sugestii. Baftă!

| Maguraa713 a răspuns (pentru Anuket):

Mulțumesc, dar nu ma interesează laptopurile "de gaming"

| Anuket a răspuns (pentru Maguraa713):

Nu știu de ce insiști cu asta. Titlul e doar marketing. Nu este de parcă "laptop gaming"=laptop cu jocuri sau că nu poți pune jocuri și juca pe orice laptop.
Vrei prea mult decât ai nevoie. Ia ce crezi până la urmă, ai primit zeci de sugestii, tu decizi.

| Maguraa713 a răspuns (pentru Anuket):

Înțeleg la ce te referi cu titlul, doar ca părinții mei nu ma vor lăsa să l cumpăr dacă vad ca scrie "gaming" in titlu. De asta insist

| Anuket a răspuns (pentru Maguraa713):

Ok. https://altex.ro/......P35004629/ și acesta este ok. Nu are tastatura iluminată, dar vine cu windows deci îl poți folosi de cum îl iei, iar mai mult de 256 GB nu ai nevoie.

| Maguraa713 a răspuns (pentru Anuket):

Mulțumesc mult! Dar de ce consideri ca nu am nevoie de mai mult de 256 GB? (sunt curios)

| Maguraa713 a răspuns (pentru Anuket):

Și mai am o întrebare. Dacă vine deja cu Windows 10 eu mai trebuie sa i fac ceva? Sau doar îl deschid și gata, totul e rezolvat (pentru ca nu ma pricep la partea asta de boot și instalare drivere etc.)

| Anuket a răspuns (pentru Maguraa713):

Deoarece pentru uz personal și educație, având tot felul de fișiere nu se ajunge la epuizarea memoriei. Dar dacă vrei să salvezi extrem de multe video-uri de durată și calitate mare sau vrei să-ți descarci jocuri, atunci ia cât mai mult.
Eu am presupus, nu știu de fapt la ce ești dispus să renunți. Deși la ce am dat eu imediat mai sus poți face upgrade la memorii în viitor.

| Anuket a răspuns (pentru Maguraa713):

Are deja tot. Nu-i mai faci decât contul, pui parolă dacă vrei.

| Maguraa713 a răspuns (pentru Anuket):

A ok, mulțumesc

| NLS a răspuns (pentru Maguraa713):

DELL-ul indicat de Anuket are cateva dezavantaje majore:
nu are Wi-Fi6

ecranul e mai putin luminos decat la Lenovo

SSD mai mic (mie imi sunt insuficienti 256GB, daca ar fi vorba doar de partitia C cu Windowsul ajung, insa e bine ca toate datele de pastrat sa fie puse pe alta partitie, D. (pe care o creezi tu). Altfel, cand reinstalezi Windowsul, pierzi tot ce ai).

pot paria ca si sunetul si microfonul sunt mai bune pe Lenovo. DELL stralucesc la partea audio, insa la gama premium, DELL XPS, DELL Precision, seria G pentru gaming.

INSA DELL are 2 bile albe:

Ca si constructie, vin cu electronica de buna calitate, sunt facute pentru mediul business.
Si in plus nu vin cu mult bloatware.

si modelul de fata are 2 sloturi de RAM, dintre care doar unul ocupat.

Lenovo-ul are un singur slot, ocupat cu 4GB.
Ceilalti 4 GB pana la 8, sunt sudati de placa de baza, nu se pot schimba.
Si asta e un dezavantaj daca doresti sa upgradezi memoria RAM. Daca vei pune o placa de 8GB in viitor, pierzi Dual Channel.

Punand in ecuatie si HP, trebuie sa ma mai uit la un unul dintre modele, insa eu am 2 laptopuri HP in casa, e clar ce as alege.

Ca unul sa altul nu are Windows instalat e o nimic toata. Te pot ajuta eu sa il instalezi, pas cu pas.

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Mulțumesc foarte mult pentru timpul acordat, aștept opinia ta în legătură cu cele 4 laptopuri, care e mai bun. Iar cu Windows-ul, nu ți face griji, cel mai probabil îl duc la un service și mi l fac băieții de acolo

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Însă, dacă poți, m ai putea ajuta cu alta problema, cu laptopul pe care îl am acum. Am pus o întrebare pe TPU acum ceva timp, daca te poți uita la ea și sa mi găsești o soluție (care sa nu predispuna umblarea în laptop, la memorie ram sau alte chestii) m as bucura foarte tare. O sa pun un link imediat de la întrebare.

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Uite aici link-ul întrebării mele:
https://www.tpu.ro/......-cateva_1/

| NLS a răspuns (pentru Maguraa713):

Am vazut.
Are Windows 10 pe el, nu?

In special la Windows 10,
cand apar update-uri majore, adica acela de la finalul lunii aprilie si cel din toamna, dar nu numai atunci, se poate intampla dupa orice update mai mic,
pot aparea conflicte intre fisierele sistemului de operare si driverele esentiale pentru boot, sau rutinele care se ocupa cu afisarea corecta si completa a elementelor interfetei.

Sa fie un defect hardware la RAM sau HDD e la fel de probabil, nu poti sti, pana nu scoti HDD-ul si RAM-ul si nu le inlocuiesti cu altele.
Ai putea face asta acasa destul de usor, daca ai alte piese, pentru ca exact asta fac si baietii la service.

Doar ca ei incep de multe ori cu o reparare a fisierelor,
aceasta e ordinea logica, si exact asta ai putea face si tu.

Doar ca e putin mai complicat, nu foarte, dar mai simplu si mai sigur e sa reinstalezi Windowsul.

E indicat sa inveti sa faci tu asta acasa, nu e atat de complicat, si nu isi mai baga nasul cei de la service prin ce date ai salvate tu pe laptop, poze de familie, etc. Mai sunt si oameni pusi pe glume proaste, fura poze, etc.

In plus, nici nu iti instaleaza ei programe inutile, instalezi exact ce stii ca vrei.

Uite aici: am ajutat colega sa isi instaleze Windowsul chiar prin comentarii (de obicei obisnuiam sa o fac prin Discord, Telegram. ).

https://www.tpu.ro/......lul-de-la/

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Mulțumesc, dar chiar nu ma pricep sa fac lucrurile astea acasă. Și da, are windows 10 și a avut un update care în loc sa dureze 15-20 de minute cât dura normal, a durat cam 2 ore

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Și am și poze de familie pe el și chiar nu vreau sa le pierd crying

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Mi este frica sincer, nu vreau sa pierd tot de pe el și chiar dacă mi as cumpăra altul, pe acela l as fi dat părinților mei, și cum sa le dau dacă nici nu îl mai pot porni crying

| NLS a răspuns (pentru Maguraa713):

La momentul de fata nu sunt pierdute, decat in cazul putin probabil in care s-a defectat HDD-ul.

Aveai o singura partitie pe el?
Doar cea cu Windowsul, C:\?

Poti cumpara noul laptop, apoi duci laptopurile la un service de cartier si ii rogi pe baieti sa iti copieze doar datele de pe HDD pe SSD-ul celui nou, creand o partitie D pe SSD.

SAU cumperi un SSD extern/HDD extern, si mergi cu laptopul vechi si cu HDD/SSD extern la ei.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

1) cea mai buna varianta ar fi asta, dar am inteles cum sta treaba cu gaming-ul.
Parintii tai nu inteleg ceva. Nu stiu ce varsta ai, dar daca de exemplu ai fi pe clasa a 11-a, si peste 2 ani intri la inginerie sau o facultate unde ai nevoie de un laptop cu un procesor mai puternic, ce faci?
Aruncati inca 3000 RON aiurea pe altul, doar ca iti poti rula in conditii decente programele necesare (AutoCAD, SolidWorks, etc)?
E adevarat ca avand placa video dedicata o sa fii tentat sa te joci toate prostiile si sa devii dependent de cutia aia, cum e si fratele meu, INSA cheia e la tine.
Daca parintii observa la tine responsabilitate, observa ca esti interesat in primul rand de scoala, ai rezultate bune, ma indoiesc ca le mai pasa ce laptop iti cumperi.

https://altex.ro/......P35008927/

La cat costa, si ce are in el, e o crima sa nu il iei pe acesta.
Ar trebui achizionat pur si simplu pentru ca are procesorul mai puternic decat cele cu i5-1135G7, si tine mai bine in timp.
Iar placa video nici nu mai vorbim (dar de placa video sa zicem ca nu ai nevoie, decat in cazul in care o sa ai nevoie de programe specialiate pe la facultate).
Singurul dezavantaj este greutatea, putin mai mare decat la celelalte.

Daca nicicum nu inteleg, urmatorul pe lista ar fi acesta,
fara placa video dedicata, cel recomandat si de colegul "Vasilicamosbatran".
Vine cu tastatura iluminata si WiFi 6.
RAM-ul e sudat jumatate de placa de baza, dar nu prea conteaza, caci vine cu 16, si mai mult nu ai nevoie.

2) https://altex.ro/......XA18EX008/

Acest HP depaseste putin bugetul, insa e o alternativa buna la ACER. Tot cu tastatura iluminata, dar cu mai putin RAM si SSD.
Si doar cu WiFi 5.
Vine cu Windows 10 Home preinstalat.

3) https://altex.ro/......AP2M0G2EA/

Pe eMAG acesta din urma are exact acelasi pret.

Ce as lua eu si oricare alta persoana intreaga la cap, care se pricepe sa faca diferenta intre ele,
chiar si daca nu e vorba deloc despre gaming?

varianta 1

PS: vorbind despre supraincalzire si laptopuri defecte:
Daca piesele sunt ok, si cele de mai sus sunt cu siguranta ok, caci nu am pus vreun model cu Celeron N4000 sau alte petarde,
majoritatea se ard sau se defecteaza din cauza/datorita folosirii improprii.
Fie se joaca jocuri cu cerinte prea mari pe ele, si laptopurile nu au placa video dedicata,
fie sunt exploatate necorespunzator, adica tinute pe pat, ma refer ca sunt tinute pe suprafete care astupa fantele de aerisire din partea de jos, sau care contribuie la imbacsirea ventilatoarelor (paturi pufoase, material textil ce lasa scame).
Cel mai mare dusman al unui laptop sunt praful si scamele.
Daca ai praf mult in casa, ar trebui curatat de praf o data la 2 ani si schimbata pasta termica de pe procesor. Operatie care costa cam 130-150 RON.

PS2: daca iei un model cu 1135G7, trebuie setat din BIOS pe frecventa de baza maxima, pe 28W. (in caz ca nu e standard asa)

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Nu, nu aveam doar o partiție, aveam 2. C şi D, pozele și alte chestii find pe discul D

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Mulțumesc mult! Chiar îți mulțumesc pentru tot timpul acordat. Acum sa vedem ce s o intampla. Ca ziua mea este peste 4 zile și sa vedem dacă voi primi sau nu alt laptop. Pana atunci, zi faina! Ne mai auzim curând, te asigur

| Maguraa713 a răspuns (pentru NLS):

Deci între acel Acer, HP ul mai ieftin (cred ca era 2800) și Lenovo ul pe care ți l am arătat mai sus, ce ai alege?

| Vasilicamosbatran a răspuns:

Salut prietene, îți recomand un Acer Aspire.
Are Intel Core I5 de generația a 11-a, cu 4 nuclee, cu până la 4, 2 GHz.
Are 16 GB DDR4 cu o frecvență de 3200 MHz.
Din păcate nu poți să pui rami mai mari de 16 gb, asta fiind maximum.
Are 1 TB pe SSD (fiind M2).
Are Placă Video integrată care se numește Iris Xe.
Are Bluetooth, versiunea 5.0.
Are 2 intrări de Usb 3.2, si o intrare de Usb 3.1
Bateria are o autonomie de 8 Ore.
Si îl poți găsi la un pret super bun de 2800 lei pe Altex.
Îți dau și linkul:

https://altex.ro/......XA18EX008/
Sper că te-am ajutat, și poate cine știe.
Primesc funda.
O seară bună.

| Maguraa713 a răspuns (pentru Vasilicamosbatran):

Mulțumesc mult pentru timpul acordat. Nu știam ca Acer este buna

| Maguraa713 a răspuns:

Dar acesta?
Laptop Lenovo IdeaPad 3 15ITL6 cu procesor Intel Core i5-1135G7 pana la 4.20 GHz, 15.6", Full HD, 8GB, 512GB SSD, Intel Iris Xe Graphics, Free DOS, Arctic Grey