| anonim_4396 a întrebat:

Imi recomandati o boxa care sa prinda 500 wati? Ca pe eMAG sunt numai facaturi, spun ca au 300 sau 600 wati si cand sunt livrate si testate se aud ca ar avea 50 wati. Invatati-ma si pe mine va rog frumos!

9 răspunsuri:
| Dismally a răspuns:

Nu prea vad la ce ai putea folosi 500w, dar gasesti si pe eMAG:
https://www.emag.ro/......DLBXY0BBM/

| RealKing01 a răspuns (pentru Dismally):

Ce e ma asta? N-are niciun review nimic. Ce-mi recomanzi?

| Gligore2000 a răspuns:

Nu exista asa ceva.
Doar facaturi de 10W cu eticheta de 500

| dinaprilie a răspuns:

Wattiiii mai putin conteaza. Ar trebuii sa te intereseze cati decibeliiii scoate. Cauta si tu pe googleeee si vezi cam la cat rezista urechea normala...la cati decibeliii..si orienteaza-te dupa asta.

Uite aici un exemplu de articol;

https://www.outeraudio.com/loudest-bluetooth-speakers/

| Dismally a răspuns (pentru RealKing01):

Ai spus ca vrei boxa de 500w, asta are. Vanzatorul poti sa tii-l alegi singur, cauta si tu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru o boxă de 500 wati ai nevoie de o statie de amplificare, dar ce faci cu 500 w la bloc ca nu ai voie sa dai muzica tare, 80-100 wati este suficient la bloc, sau vrei amenzi?

| Zuzu1991 a răspuns:

Toti, TOTI producatorii de storage ABUZEAZA DE stiinta din spatele tehnologiei si spun ca 1k = 1000 de octeti si nu 1024 de octeti cat inseamna de fapt, pentru ca asta le permite sa ti-o traga, cu chestii de gen storage de 20 de terra care de fapt au numai 17.8

la watts de la boxe au exagerat serios, sunt o tona de tipuri de watts care le permita sa puna 300W pe o pereche prapadita de boxe de 25 de lei si 3cm diametrul difuzorului

deci, nu te mai uita la watts, uita-te la nr de decibeli si cat de bine merg bass-ii si apoi la review-uri

| Flar3 a răspuns:

Boxe de care vrei tu, eu zic ca sunt scam. Sincer iti spun. Au pus si producatorii o eticheta cu 500W si aia e. https://www.cel.ro/boxe/boxe-2-0-edifier-r1280tw-42w-white-pMyEyMzEtMg-l/
Daca totusi vrei, iti recomand unul cu 42W. Isi face treaba.

| FantasyBoy a răspuns:

Intensitatea unui sunet nu se masoara in watti, ci in foni. La o incinta acustica, poti avea un SPL de 89 dB, sau de 92dB, diferenta e foarte mare, randamentul acustic al incintei difera in functie de topologie, volum, drivere(difuzoare), amplasare in camera de auditie. 500 W e o aberatie, o nunta cu 200 de invitati in spatiu exterior, poate fi sonorizata cu 2 incinte de 20-30W RMS, daca sunt de calitate acele incinte.