| EZ98 a întrebat:

Îmi spune și mie cineva cât vine la noi ora asta? Atunci începe un concurs într-un joc dar nu știu la noi în România ce ora o sa fie. Poza:

https://i.imgur.com/tbyLRix.png

Răspuns Câştigător
| Lostlyric a răspuns:

Noi suntem GMT+3 fata de GMT (Greenwich Mean Time). 12 p.m.+3= 3 P.M. (dupa-masa). Asta inseamna: intre orele 3 si 5 dupa-masa.

9 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

12-2PM GMT(UK)
nu stiu ce inseamna 12-2
orele 1, 2, ..., 12 PM inseamna orele 13, 14, ..., 24

Noi fata de GMT (UK) avem 2 ore in plus
Uite aici ora de la Londra UK http://www.timeanddate.com/worldclock/uk/london si o compari cu ora noastra
Poti pune la calculator ora pe Londra si vei vedea ca va merge cu 2 ore in urma.

| Apollo007 a răspuns:

Ora angliei este cu 2 ore in urma noastra adica ce ai tu acolo va fi 10-12

| Lostlyric a răspuns:

Ok, vad ca imi depasesc propriul record de a primi raspunsuri evaluate "eronat". Sa va fie intr-un ceas bun. Convertit in GMT. Si sper ca cei care evaluati sa aveti si o logica in spatele celor spuse. Alta logica decat cele ca 12PM reprezinta miezul noptii, iar daca in Anglia acum este 10 AM, in Romania este 8 AM. Aceea nu e logica, e doar apasatul pe un buton si pierderea de vreme.

| nda a răspuns (pentru Lostlyric):

Deci orele 12pm si 2pm UK nu inseamna 10 dimineata si 12 amiaza ora Romaniei?

| Lostlyric a răspuns (pentru nda):

Daca in UK este 12 PM, in Romania este 2 PM. Suntem cu 2 ore in fata Angliei. Faceam referire la raspunsul lui Apollo. Tu intelegi ce calcul a facut? Daca da, vreau sa ma lamuresti. Luand in considerare si exemplul din.png

| Lostlyric a răspuns (pentru nda):

Cat despre raspunsul tau, 12 PM si 2 PM in ora UK inseamna 2-4 dupa-masa (14-16) ora Romaniei. Numai ca timpul este in GMT.

| nda a răspuns (pentru Lostlyric):

Faci o problema simpla sa para atat de complicata. 12pm si 2pm UK inseamna 10-12 dimineata in Romania.

| Lostlyric a răspuns (pentru nda):

Ok, cu scuzele de rigoare, mi-am pierdut rabdarea. Daca ti-am spus ca noi suntem cu doua ore in AVANS fata de UK, 12 PM si 2 PM inseamna 2 dupa-masa si 4 dupa-masa in Romania. Nu 10 si 12. Mai simplu de atat, nu stiu cum sa-ti explic. Poate asta e mai simplu: https://www.timeanddate.com/......erter.html
Acum e 9 in Uk, la noi este 11. 12 in UK, la noi este 2. Cat despre.png, nu i-ai dat absolut nici o importanta. O zi frumoasa iti doresc!

| nda a răspuns (pentru Lostlyric):

Nu inteleg de unde atata confuzie in capul meu. Imi cer scuze, ai dreptate.