| TrueRO a întrebat:

Imi spuneti un laptop bun, am jocul Dead by Daylight si Overwatch si pe PC-ul meu imi merge sacadat, dar si in alte jocuri nu doar in Dead by Daylight si Overwatch.Ma gandeam sa-mi cumpar componete la PC, dar termin a 12 a si ma gandeam ca PC-ul sa-l las acasa si de aceea ma gandeam la un laptop bun.Multumesc

Răspuns Câştigător
| stragery a răspuns:

Salut, daca ai (buget generos) iti pot recomanda si laptopuri de gaming, insa daca ai buget scazut, 2000-3000 lei, iti recomand un PC facut pe componente, faza este ca majoritatea laptopurilor nu au placa video dedicata si folosesc procesorul pentru randarea video, de-aia jocurile merg sacadate, de asemenea sunt laptopuri la 2500-3000 lei cu placa video dedicata dar si alea sunt slabute, n-o sa duci Overwatch in 60 fps.

In cazul in care ai un buget de laptop ai aici o varianta.

http://www.pcgarage.ro/......-4gb-black

Nu exista laptop sub 3000 lei care sa-ti ofere o experienta gaming, de-aia nu am alte optiuni, desigur ca si pe un laptop de 2500 lei poti juca overwacth la maxim cu 30-40 fps, insa pe viitor vor aparea jocuri noi, de aceea iti recomand un PC.

Ca PC iti recomand urmatoarele piese

Procesor i5 4460 3, 2 ghz / sau Intel G3258 (un dual-core foarte bun)
Placa de baza 1150
8 GB ram Hyper X DDR3 1600 Mhz
Sursa Corsair CX 430
Placa video Nvidia GTX 960/970 (dupa buget)
Un SSD de 128 GB ii 180 lei.
Un HDD de 1 TB 7200 ii cam 200 lei.

| TrueRO explică (pentru stragery):

Eu am componente chiar proaste la PC, placa video ATI Radeon HD 5400 Series si as vrea sa-mi iau Nvidia GeForce GTX 460. Am procesor AMD Athlon(tm) 64 Processor 3800+ si as vrea sa-mi iau Procesor Intel Core i3-4170 3.7GHz Socket 1150 Box si vreo 7 GB RAM.Eu vreau sa nu-mi mearga jocurile sacadat, joc League of Legends pe 50 fps.Pe Overwatch pe 30 fps merge sacadat de pe un laptop de 2500lei? Te rog da-mi un exemplu de laptop de 2000-2500 lei sa nu-mi mearga LoL, Overwatch sacadat.

4 răspunsuri:
| TheNiGhTCoReLV a răspuns:

Eu iti recomand acest laptop Acer:
http://www.pcgarage.ro/......x-black-1/

Overwatch sunt sigur ca iti merge in 60 fps, dar nu stiu daca duce in 60 Dead by Daylight.

Iar daca mai poti face un efort de 50 pana la acest laptop ar fi perfect:
http://www.emag.ro/......D0XJY3BBM/

*Daca il cumperi resigilat diferenta e doar de 50 de ron.

Diferente intre cele doua sunt:

-Asus are ecran Full HD
-Asus are 8 GB de ram, iar la acel Acer daca mai vrei sa adaugi 4 GB ram costa in jur de 60-80 lei, iar singurul service autorizat Acer e in Bucuresti.
-Asus are un procesor I7 Haswell iar Acer are i5 Skylake.
-Asus are un hard-disk mai rapid 7200RPM
-Acer are 4 GB ram DDR4 iar Asus 8GB DDR3 |NU SE VA SIMTI DIFERENTA.
-Asus are GTX 950m 4GB vs Acer GTX 950m 2GB |NU SE VA SIMTI DIFERENTA.
Si insfarsit ultima diferenta: -Acer are ram la frecventa 2133 iar Asus 1600 |NU SE VA SIMTI O MARE DIFERENTA.

Deci cel mai bine mai pui 50 ron si mergi pe Asus(RESIGILAT)

| TheNiGhTCoReLV a răspuns (pentru TheNiGhTCoReLV):

Daca o sa achizitionezi unul dintre cele doua laptopuri sa-mi spui si mie ce framuri prinzi pe Dead by Daylight.

| MoonWolf a răspuns:

Cumpara un laptop de 800 lei, si dupa cumpara componente ce te-ar costa in jur de 2500 lei.(Dar trebuie sa ai cap, sa iti cumperi componentele,

Eu de pilda, am facut un pc complet la 2100 lei cu tot:
Monitor,tastatura,boxe, mouse, Unitate, casti, sursa.

si poate rula gta 5...