| SonicAndrei a întrebat:

Îmi va trebui un procesor bun pentru editări foto-video (filme), ce părere aveți despre Intel Xeon? Ar fi mai avantajos decât un i7? Întreb doar teoretic, calculatorul îl voi cumpăra probabil peste 5 ani când va evolua mult tehnologia, dar aș vrea să știu chestia asta de acum. Deci îmi puteți recomanda un procesor care să coste acum chiar și 5.000 lei fiindcă peste 5 ani nu va costa atât. OK, știu că Xeon e mai mult pentru server...

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Ai dreptate, xeonurile sunt mai mult pentru servere, dar la ce vrei sa faci tu, un i5 4460 respectiv un i7 4790K este arhisuficient.

| SonicAndrei explică (pentru Jipa95):

Nu, nu este suficient. Eu aici mă refer cât de rapid va salva filmul (render). Tot i7-4790K l-am ales și eu pentru 2014, dar un film în Full HD de 10 minute (de exemplu) îl salvează cu Sony Vegas cam tot în 10 minute. Sigur că merge de cel puțin 5 ori mai rapid decât i3-ul meu, dar vreau să lucrez în 4K și atunci viteza va scădea. De aceea vreau un super-procesor, să mă țină măcar 5 ani (desigur, 5 ani de la momentul achiziției, nu de acum).

| Jipa95 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Daca ai banuti, pai atunci treci pe i7 3930K cea mai buna alegere. Si nu te tine 5 ani, te tine mai mult de atat!

| SonicAndrei explică (pentru Jipa95):

Generația a doua, dar 6 nuclee de frecvență mare. Mult mai bun decât 4790K... și mai scump. Păcat că acum nu-mi permit nici carcasa... dar voi ține cont pe viitor.

| halogen001 a răspuns:

Merge orice procesor numai ca dureaza mai mult editarea daca e procesorul slab. Peste 5 ani cred ca vor exista alte modele de procesoare mai bune decat cele de acum.

| SonicAndrei explică (pentru halogen001):

Asta este evident. Dar în 2014 ce procesor ai recomanda? i7 sau Xeon?

| halogen001 a răspuns (pentru SonicAndrei):

As merge pe un i7, dar as lua in calcul si un Xeon.
As tine seama totusi si de pret, nu as lua un procesor de $2805.99

http://www.cpubenchmark.net/high_end_cpus.html