| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

În ce an au apărut pe Piata TV HD și FULL HD!?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Termenul HD Television a existat inca din 1936, si facea referire la cresterea calitatii fata de standardele anterioare.
Nu avea nici o legatura cu ceea ce numim noi astazi televiziune sau rezolutie HD.

Tehnologia HD actuala, adica 1280*720pixeli, s-a adoptat dupa 1986 (in 1983 a inceput, dar in formatul 5:3, formatul 16:9 a fost adoptat cativa ani mai tarziu).
In 1993 a aparut prima televiziune care emitea in HD.

In FullHD s-a transmis pentru prima data in 2008, in Italia, insa standardul a fost adoptat pe scara larga cativa ani mai tarziu.

Aparitia aparatelor pe piata a avut loc tot cam atunci, mai exact cu vreo 2 ani mai devreme.

In 2009 am cumparat un televizor cu rezolutie FullHD (si existau de cel putin 2 ani si alte modele pe piata romaneasca).

| Mirel4412 a răspuns:

1998 in America a aparut HDTV si costa 7000 dolari