| E7eRgY a întrebat:

In prezent am 4 Gb (2x2Gb) Corsair dar vreau sa mia iau niste memorie si ma gandeam sa iau de la alt producator datorita pretului avantajos, problema ar fi ca nu stiu daca voi intampina vreo problema la compatibilitatea dintre memorii find de la producatori diferi avand si latenta diferita.

Corsair 4GB 1600 MHz Cl8 1.65 V
http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

Kingston 8Gb 1600 MHz Cl9 1.65 V
http://www.emag.ro/......E5RRKBBBM/

As putea sa iau inca un set de 4GB la fel dar daca mai pun ceva bani iau 8 Gb de la Kingston, dar mie imi trebuie pentru jocuri si proiectare, am cautat la Corsair memorii care sa aiba aceeasi tensiune, dar toate care sunt de 8GB au 1.5 V si daca iau asa cu toate ca ma costa mult pot aparea probleme (cred).

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu conteaza ca nu sunt aceeasi firma cu ale tale si latenta diferita nu impiedica prea mult, vizibil.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Problema nu este de memorie. Au 1600 Mhz si una si alta. Ideea este ca latenta uneia este de 8 (CL) a ta si ce vrei sa cumperi este 9. Deci perioada de raspuns este mai mare la Kingston.
Poti sa iei si altceva depinde cat suporta placa de baza si daca se alimenteaza la aceeasi tensiune. Nu ne-ai spus cum se cheama placa de baza?!

| E7eRgY explică (pentru Salontanul):

GA-H77-DS3H (rev1.1)
Singura diferenta intre memorii este latenta.

Ambele memorii sunt alimentate la 1.65 V la frecventa de 1600.

Eu vreau sa iau 8 GB si sa functioneze cu cele de 4GB impreuna, dar nu am gasit la 8GB sa fie la fel, deoarece au tensiunea de 1.5 V cele care sunt identice cu ale mele.

| Salontanul a răspuns (pentru E7eRgY):

Da. Placa ta suporta 32 Gb pe 4 sloturi la 1600 fara overclocking.
Uite aici memorii si 2x4 si 1 x 8 Gb: http://www.emag.ro/......0-si-500/c

| E7eRgY explică (pentru Salontanul):

K mersi, pe mine ma intereseaza sa marga, sa nu dea erori, daca as lua de voltaj diferit presupun car putea aparea ceva probleme.

| Salontanul a răspuns (pentru E7eRgY):

Nu conteaza ca nu sunt aceeasi firma cu ale tale si latenta diferita nu impiedica prea mult, vizibil.