| alinrabulea a întrebat:

In prezent am internet de la Telekom. Pe site-ul speedtest.net imi arata ca am 45 Mbps ping, viteza de download de 8 mbs si de upload 0, 8 mbps. Dar pentru internet folosesc si un router(Huawei SmartAX MT882) si un router wireless(TP-LINK TL-WR740N). Vreau sa iau un alt router in locul acelui HUAWEI. Intrebarea este: imi va mari viteza la internet daca iau un rooter nou? Daca nu, este vreo posibilitate sa imi maresc viteza la internet fara sa cer asta la Telekom sau ceva de genul? Routerele wireless au un port de Ethernet ca sa pot conecta calculatorul, sau doar cele simple au?

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Treci pe RDS au cel mai bun net din tara.
Și în functie de abonamentul pentru care optezi cumperi un router nou sau inchiriezi de la ei

| Marycel a răspuns:

Schimbã-ți furnizorul de internet și alege o vitezã potrivitã de internet dupã cât te ține buzunarul nu te rezuma la "inventãri", e cel mai simplu.

| Alex_Florin_1980 a răspuns:

Personal schimga furnizatorul de la telekom la digi. o sa primesti unul nou de la ei si au viteza foarte mare. de exemplu eu sunt la digi si am ping 17 la download am 81, 14mbps si upload 64, 53mbps