| mihneajuk a întrebat:

In Python(Pycharm Comunity Edition) mi-a dat eroarea asta:
File / C(Si aici este folderul in care a fost pus file-ul)., line 40
if(user_yn!= "da"):
^
SyntaxError: invalid syntax
si scriptul era asa
user_yn = input('Vrei inca un calcul? ("da" pentru da si orice altceva pentru a iesi din program.)'
if(user_yn!= "da"):
print("Programul acum va iesi...")
time.sleep(3)
user_continue = False
Cum sa rezolv ca ma uit la script si vad ca e totul bine, si cand il rulez, imi da eroarea de mai sus.
Va rog seriozitate si sa zica numai cei care stiu!

6 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Iti trebuie un spatiu intre user_yn si!

| mihneajuk explică (pentru peperonies):

Am incercat si tot eroarea asta imi da(si sageata arata spre 2 puncte alea(happy

| peperonies a răspuns (pentru mihneajuk):

Pune o poza cu tot codu.

| peperonies a răspuns:

Iti lipseste si o paranteza la input

| mihneajuk explică (pentru peperonies):

Ba esti nebun, fix asta era dar acum imi da alta eroare(scriptul:
user_yn = input('Vrei inca un calcul? ("da" pentru da si orice altceva pentru a iesi din program.)')
if(user_yn!= "da"):
print("Programul acum va iesi...")
time.sleep(3)
user_continue = False
break
else:
continue

main()
si eroarea
main()
^
IndentationError: unexpected unindent

| peperonies a răspuns (pentru mihneajuk):

Poti sa pui o poza sa vad cum arata programul. limbajul de programare python tine cont de spatii. cel mai probabil trebuie sa pui un tab inainte de main dar ce face main() la tine? daca asta e tot poti sa stergi main()