| Daniel_Drumea_1967 a întrebat:

In reteaua wi fi de acasa am conectate mai multe deviceuri, 2 pc 1 tableta, 3 telefoane etc.
De 2 zile un pc nu il mai pot conecta si imi apare mesajul : un alt dispozitiv cu acelasi ip in reteaua 192.168.1.10 este prezent, sau ceva de genul.
Ce trebuie facut, a mers totul ok timp de 1 an.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti avea o solutie ultra simpla si deasupra si eficace: conectezi pc-ul prin cablu la router. Va functiona si mai repede internetul!

Alta solutie este sa STERGI conexiunea wi-fi de pe pc-ul cu problema (sa uite vechea conexiune), dupa care faci o reconectare cu parola sau prin sincronizare.
Inainte sa faci reconectarea la wi-fi, ar fi indicat ca toate cealalte dispozitive sa fie conectate deja pe wi-fi, astfel IP-ul alocat de router va fi sigur diferit de cele existente.

| sierra1 a răspuns:

Schimbă parola de conectare la wifi

| Uvox a răspuns:

Daca ai alocat tu adrese IP statice, ai doua (sau mai multe) deviceuri cu aceeași adresă, daca ai lăsat routerul cu DHCP (alocare dinamică) nu ar trebui să se suprapuna.
Restart la router daca e cu DHCP, daca nu, schimbi adresa suprapusa la unul din cele 2 deviceuri.

| Daniel_Drumea_1967 explică (pentru Uvox):

Am router cu cu ip static, dar nu am alocat nicio adresa ca nici nu ma pricep. Cum pot schimba adresa la un device?

| Daniel_Drumea_1967 explică:

Multumesc mult, o sa incerc.