| michavwzr a întrebat:

In Romania de unde pot cumpara o statie radio sau scanner, cel putin pentru receptie in banda 118-137 MHz?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un electronist priceput, cu experienta in radiotehnica iti poate transforma un aparat de radio cu banda FM (88-108MHz), prin modificarea circuitelor oscilante din tuner-ul aparatului.
Modificari asemanatoare s-au facut mai dedemult din banda FM in banda UUS (63-72MHz) pentru a se putea asculta posturile de radio locale cu aparatele radio aduse din occident.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sunt multe magazine pentru asa ceva, mai ales pe internet. Sau daca mergi in oras la un magazin de electronice, sigur au.

| xerxes1 a răspuns:

Gasesti statii de aviatie din cand in cand pe olx.Dar o poti comanda de pe Ebay sau Amazon.Cauta Airband-Transceiver

| zilog a răspuns:

Cumperi orice aparat de radio mai vechi cu cristal de cuart si ii pui in paralel cu condensatorul variabil un condensator ceramic de x pico
sau nano
mergi la clubul radioamatorilor si intrebai ce condensator trebuie pus acolo
sau cauta acesta infrormatie
pentru ca eu pot sa iti caut acesta informatie si sa iti dau un inginer electronist care sa iti faca treba asta dar omul isi doreste 100 euro de fiecare data cand ia letconul in mana

| xerxes1 a răspuns (pentru zilog):

Esti praf la electronica.
Pico sau nano? Te-ai hotarat?
Este o diferenta doar de 1000 de ori.
Am inteles ca esti un mare injiner care lucreaza in picioare la carat de cutii.
N-ar fi mai bine sa dai fix raspunsuri unde te pricepi?
Daca omul intreba cate pachete incap intr-o dubita de 22mc putei sa intervii.
Dar asa sa bati campii despre modificarea frecventei unui oscilator local dintr-un aparat de radio comercial, fara sa stii nimic despre tipul de modulatie, latime de banda spune multe despre ce stii sa faci.Fix nimic.

| Balalau95 a răspuns:

De pe Amazon
https://www.amazon.com/s?k=airband+transceiver
SE FACE shipping si in rrromInica, dar cam costa (70-90$)

| alexandraad a răspuns:

Ai încercat pe EMAG?