| c0pil1n a întrebat:

In timp ce joc pubg procesorul si placa video in task manager sunt la 100%.
La cpu i5 9400f frecventa este de 2, 90ghz, dar in task manager langa utilizare imi apare ca lucra la 3, 90ghz.
Pe orice rezolutie am stuttering. Nu mai stiu ce sa-i fac.
Monitorul este Asus vg245he am activat freesync am dezactivat, am incercat sa limitez fps-urile etc.
Doar in jocurile shooter am probleme. Gen cs go, call of duty, pubg, league of legends se misca bine.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intra in BIOS si dezactiveaza overclock (daca exista asa ceva in meniu).
Totodata, seteaza rezolutia jocului egal cu rezolutia ecranului (sa nu fie nevoie de atatea recalculari la video).

| NLS a răspuns:

E problema de video, daca LOL se misca bine, acesta nu necesita resurse prea multe pe partea de video.

Incearca si Minecraft, si acesta ar trebui sa mearga bine.

Tocmai mi-am amintit ce placa de baza ai, si am cautat specificatile.

Chipsetul H310 are doar 6 lane-uri PCIex, ce suporta doar standardul 2.0.

De aici as trage concluzia ca nu placa video e slaba, ci placa de baza.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Intel_chipsets#LGA_1151_rev_2

Daca ai avea B360, B365, H370, Q370, Z370 sau Z390, placa video ar putea folosi mai multe lane-uri pentru a comunica cu procesorul, in consecinta transferul de informatie dintre ele s-ar realiza mult mai rapid (mai ales daca optezi pentru chipseturile Q370, Z370, Z390, care au 24 lane-uri).

Chiar 100% sigur nu sunt ca o placa cu un chipset mai dotat iti rezolva problema, dar intreaba pe forumul MyGarage, poate mai stiu baietii cazuri similare.