| Lioana a întrebat:

In ultima vreme atunci cand deschid PC-ul imi apare foarte tarziu imaginea pe monitor. Nu mai arata intrarea in BIOS si incarcarea Windows-ului. Chiar dupa ce s-a incarcat Windows-ul monitorul nu afiseaza inca nimic. Imaginea intra pe monitor doar dupa ce a intrat screensaver-ul.
Care poate fi cauza? Windows-ul, erori sau virusi, placa video sau monitorul?
Nu stiu daca are legatura dar problema a aparut la scurta vreme dupa ce cineva a inceput sa joace pe acest PC jocul League Of Legends. Am dezinstalat acel joc dar problema a persistat. Am facut si upgrade la ultima versiune de Windows 10 Pro (1809) si tot nu s-a rezolvat problema.

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Multe jocuri sau alte programe dau peste cap registrele Windows-ului (mai ales daca sunt si virusate) si dereglarile raman si dupa dezinstalare.

Faptul ca nici afisarile primare de la pornire nu apar denota ca "trebuie sapat" (si) la nivel de hardware, testat PC-ul amanuntit.
Ceea ce priveste sistemul Windows, acesta se poate repune in configurarea veche cu functia System Restore, la o data anterioara instalarii jocului.

In ansamblu, ar fi recomandata revizuirea si testarea completa a sistemului de catre un specialist cunoscator.

| Lioana explică (pentru Bula):

Si cum trebuie sapat mai exact? Eu ma ocup de PC-ul meu, nu chem specialisti pentru asa ceva.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Sunt doua rezoluti intre bios si windows si cand intra in windows, o resetare a biosului ar fi o idee buna

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Descarci hirens boot cd si te pui pe testat, memoria ram, hardul, cpu, gpu
https://www.hirensbootcd.org/

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Exact cum a scris si RAY.
Trebuie sa ai "scule", instrumente, cunostinte si experienta necesara unei depanari eficiente.
Simpla bagare in slot-uri ale componentelor si instalarea unui SO nu sunt de ajuns.

| Lioana explică (pentru Bula):

Oricine stie sa zica "Du-te la un specialist". Asta nu ajuta. Daca alegeam calea specialistului nu mai intrebam pe TPU.

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Intai intrii in BIOS si verifici frecventele, temperaturile si tensiunile CPU si memoriei RAM.
Urmeaza boot-area de pe un CD (sau stick) de service si testarea de de baza: viteza a BUS-ului, CPU-ului si memoriilor.
In faza urmatoare se efectueaza testarea memoriei RAM (memtest86 sau similar), a SMART si suprafata a hard disk-ului.

Daca totul functioneaza bine atunci intrii in Windows si restaurezi la starea anterioara instalarii jocului, la o data cand inca functiona bine.

La sfarsit faci defragmentarea discului C:

| Lioana explică (pentru Bula):

Am ajuns la concluzia ca monitorul are probleme pentru ca Tv-ul legat la PC afiseaza imaginea la timp.
Stii cumva unde gasesc un service de monitoare Samsung in Cluj? Monitorul are ceva ani vechime, deci nu e in garantie.

| Bula a răspuns (pentru Lioana):

Am trimis pm.

| bogdan324 a răspuns:

Cumva este fast startup activat in bios?

| RAY a răspuns:

Desi pana la urma apare ceva pe monitor da?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Imaginea intra pe monitor doar dupa ce a intrat screensaver-ul?

desi imaginea apare dar mai tarziu? se poate ca monitorul sa fie pe alta rezolutie apoi cand intra in windows pc ul trece pe alta rezolutie si se vede

| Lioana explică (pentru RAY):

Contul meu de utilizator are parola deci PC-ul nu intra complet in Windows. Sta doar la intrare.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Cum spui tu, dar important e ca apare apoi imaginea, desi nu e problema de placa video, nici de windows

| anonimg a răspuns:

"Care poate fi cauza? Windows-ul, erori sau virusi, placa video sau monitorul?"
Raspuns: windows-ul si hdd-ul (sau ssd-ul) pe care este instalat.
Solutie: reinstalarea completa a windowsului si formatarea totala a hdd-ului, formatare (optiune) ce poate fi facuta numai in timpul instalarii windows-ului -atunci cand se fac partitiile.

| NLS a răspuns:

Acel delay apare doar in etapa de pornire, iar dupa ce intra in OS se misca normal, fara repros?
Daca da, poate fi vorba de o componenta hardware, ce e testata de mai multe ori pana sa fie recunoscuta de BIOS.

Dar as lasa asta pe ultimul plan.

1. daca monitorul ar fi vinovat, ar face random asa, nu doar in acea etapa.
La fel si placa video, in caz ca ventilatoarele nu ar functiona in parametrii necesari, sau ar contine condensatori pe duca.

2. verifica totusi temperaturile procesorului si placii video.
cu GPU-Z si CoreTemp

https://www.alcpu.com/CoreTemp/php/download.php?id=3

https://www.techpowerup.com/download/techpowerup-gpu-z/

https://www.hwinfo.com/files/GenericLogViewer/GenericLogViewer_v4.1.zip

Daca vrei, poti salva un Log cu GPU-Z, in timp ce il folosesti normal, sau in respectivul joc, si apoi sa incarci fisierul text rezultat in Generic Log Viewer, sa urmaresti grafic evolutia, in loc sa cauti cifre maxime in fisierul text.
(e compatibil cu AIDA64, HWinfo64 si GPU-Z)

3. Daca sunt in parametrii normali, as recomanda o reinstalare de Windows. Ca sa fie totul mai usor, poti folosi Update and Security - Recovery - Reset this PC.
Preferabil alege sa NU pastrezi setari si documente personale/ aplicatii instalate.

4. am presupus ca nu ai deschis linkuri suspecte primite pe mail si n-ai intrat pe pagini de wa-r-ez, cr-a-ck-u-ri, pro-no, in special pe acelea unde sar reclamele precum popcorn-ul.

| Lioana explică (pentru NLS):

Da. Acel delay apare doar in etapa de pornire si doar dupa mai multe ore in care a stat inchis PC-ul. Daca dau restart de exemplu imi apare pe monitor biosul si intrarea in Windows. La fel si daca dau shut down si deschid in scurt timp.
Probabil voi ajunge sa dau reset la Windows dar deocamdata mai analizez.
Link-uri suspecte n-am deschis dar am vizionat filme online de pe site-uri din acelea care deschid o multitudine de ferestre de reclame. Dar nu stiu daca au legatura pentru ca am mai vizionat si anii trecuti fara probleme.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Mai poate fi daca intra in hipernare, repaus, porneste fara a se vedea ceva

Răspuns utilizator avertizat
| IIIshaneIII a răspuns:

Scoti pc din priza scoti firul de net,montior, maus etc, scoti bateria de bios si o placa de ram stai cateva minute le bagi toate la loc, apoi trebuie sa iti arate intrarea in bios, apoi intri in bio9s bootezi dupa un stic si reinstalezi windowsul

| Unindividn0rmal a răspuns:

Buna Seara! Urmatorul lucru ar trebui sa rezolve: Scoti carcasa unitatii centrale, cureti tot de praf ( optional, dar ajuta sa vezi mai bine ce urmeaza sa faci si poate prelungi viata PC-ului) apoi daca ai placa video o scoti, si sub placa video ar trebui sa vezi, pe placa de baza, o baterie mica ( arata ca bateria de la ceas ) de culoare argintie. O scoti de acolo si cu o penseta o freci de o haina, ca sa o descarci de electricitate. Apoi o bagi inapoi in blaca de baza si astepti 5 minute eventual. Acest lucru reseteaza BIOS-ul si totul ar trebui sa mearga corect. Scrie-mi daca ai reusit si a functionat. O seara buna!