| anonim_4396 a întrebat:

În urmă c-o săptămână au venit cei de la Digi și mi-au adus fibra optică până în casă, la fel și Ont-ul (router-ul lor de acces la rețea/router fiber)ZTE. Sunt singurul cu fibră optică din bloc, iar distanța de la ONT până la panou este de 10m. Încă nu l-am trecut în Bridge pe lan-ul activ, dar mă gândesc să renunț la el și să cumpăr un Asus.
Am setat ONT-ul la performanță maximă.
Abonamentul este de 300mbps, testat și verificat de mine cu wifispecs/wifirange. Toate testele mi-au arătat că abonamentul este de 300mbps, de asemenea, am verificat și conexiunea pe care mi-o oferă ISP-ul.
Există un singur port în Ont, "portul activ lan -GE) la care este conectat PC-ul prin cablu Cat 6a S/FTP (capetele aurite). Imediat ce-am instalat ultimul update la placa de rețea (gigabit), când am făcut testul de viteză am crezut că visez sau ceva.
Pc-ul este o generație veche, un Pentium 4 631 OC 3. 6ghz, c-un GeForce 210, HDD WD 160G 7200RPM și 4g RAM ddr2 + gigabit Ethernet onboard(10/100/1000).

Testul de viteză a ieșit în felul următor:
-520mbps Download
-502mbps Upload.

De unde atâta bandă de internet dacă abonamentul este de 300mbps? Ont-ul ăla suportă 1gbps, dar nu văd să existe amplificare.
Nu mă supăr chiar deloc, dar explicația care este? Indiferent că ONT-ul suporta și 10gbps, eu teoretic, ar trebui să nu trag mai mult de 300mbps.

Stau și mă gândesc. Dac-aș face test pe un SSD, pe platformă Kaby sau Coffe (i5/i7), cred că aș zbura și la 700/800

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe tine te supara ca merge prea bine net-ul? laughing
Altii se plang de viteza SUB 1 Mbps real!

Nu are sens sa-ti limiteze viteza, placa ta limiteaza oricum. La fel si calculatorul si cablul de retea.
Pa de alta parte, majoritatea site-urilor raspund atat de incet, incat cei de la Digi nu-si pun problema ca ai putea incarca prea tare reteaua. tongue

Principiul lor este: clientul multumit este ceea mai buna reclama.winking

| Illuminati2016 a răspuns:

Ce norocos eu am tot ont zte si in loc de 300 am 100 ok si routerul e vechi si zice ca duce 300 si am pus si un cablu cat 5e cu care a venit ont ul dar nah, ok nu am nici laptop sa ii testez performantele

| BobocelMihai a răspuns:

Esti singurul legat de acolo. Cand o sa mai 'Lege' inca 4, 5 abonati scade sub 300 big grin big grin