| BulldogK a întrebat:

Inainte mergea sa fac hospot de pe telefon pe laptop, dar cum m-am conectat pentru prima oara la wifi cu laptopul, mi-a dat "limited connection". Am inteles acum de ce, dar cand incerc sa ma conectez la internet prin hotspot, ca sa configurez router-ul imi da limited si la Android AP, adica telefonul de pe care fac hotspot. Ce sa fac acum?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Router-ul NU se configurează prin internet. Adesea nici prin wifi, ci prin cablu, direct din PC sau laptop.
Introduci în browser adresa 192.168.xxx.yyy (scrisă pe spatele aparatului) și intri în pagina de setări.

| BulldogK explică (pentru mihai69):

Prin ce tip de cablu sa ma conectez direct de la laptop?

| bystefu a răspuns (pentru BulldogK):

Prin cablu de retea (utp), din lan1 il duci in PC la intrarea RJ45(de retea).

| mihai69 a răspuns (pentru BulldogK):

Cablu ethernet, cu mufe RJ45. Se găsește la orice magazin care vinde calculatoare (inclusiv la marile supermarket-uri cu raion de electronice).

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca inteleg bine, tu ai configuratia astfel:
Linie de internet cu cablu - Router - Conexiune wi-fi la telefon + hotspot din telefon - conexiune wi-fi de pe telefon la laptop?

| bystefu a răspuns:

Unul din ele are ip-uri fixe, tind sa cred ca modem-ul.Incearca sa te conectezi la 192.168.0.1 sau 192.168.1.1 cand esti conectat la router-ul wifi.Vezi care din ele merge, apoi intri in control panel/network, click dreapta pe conexiunea wifi aferenta, click properties click ipv4 si vezi ce ai acolo. Daca este pe automat, sa-si ia ip-uri, incearca sa bagi ce ti-a mers mai sus 192.168.1 (sau 0).13 (13 e un nr. aleatoriu, de obicei poti baga de la 2 la 200), mai jos la gateway pui EXACT ip-ul care-a functionat 192.168.1(sau 0).1 si la primary DNS pui dns-urile google de preferat : 8.8.8.8, salvezi, inchizi panoul si vezi daca se schimba ceva.ATENTIE, cand incerci sa te conectezi la alt router (sau mobil) va trebui sa intri din nou unde-am spus, si sa dai pe automat, insa cand te conectezi din nou la cel cu limited, va trebui pusa configuratia de mai sus. Bafta!