| Leatherleader a întrebat:

Incredibil! Azi am dat scanat pc-ul cu avast, nu a detectat nici un virus, apoi l-am scanat cu IObit Malware Fighter, si acesta nu a detectat nici un malware...etc. Am downloadat de pe net MalwareBytes Anti-Malware(Free) iar acesta a detectat:

Chei de Registru detectate:2
HKCU\SOFTWARE\Funmoods (PUP. FunMoods) >- Nici o actiune a fost luata.
HKCU\SOFTWARE\InstallCore\funmoods (PUP. FunMoods) >- Nici o actiune a fost luata.

Valori de Registru detectate: 0
(Nu au fost detectate obiecte malicioase)

Date din Registru detectate: 3
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Security Center|AntiVirusDisableNotify (PUM.Disabled.SecurityCenter) >- Daunator: (1) Bun: (0) >- Nici o actiune a fost luata.
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Security Center|FirewallDisableNotify (PUM.Disabled.SecurityCenter) >- Daunator: (1) Bun: (0) >- Nici o actiune a fost luata.
HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Security Center|UpdatesDisableNotify (PUM.Disabled.SecurityCenter) >- Daunator: (1) Bun: (0) >- Nici o actiune a fost luata.

Foldere detectate: 0
(Nu au fost detectate obiecte malicioase)

Fisiere detectate: 5
D:\Jocuri\JOCURI\Mini Clipuri\king-of-the-hill.exe (Spyware.Passwords) >- Nici o actiune a fost luata.
D:\System Volume Information\_restore{B0D5256F-EFC9-4226-8F1C-6947489A9E5 1}\RP14\A0027800.exe (PUP.RiskWareTool.CK) >- Nici o actiune a fost luata.
D:\System Volume Information\_restore{B0D5256F-EFC9-4226-8F1C-6947489A9E5 1}\RP14\A0028795.exe (RiskWare.Tool.CK) >- Nici o actiune a fost luata.
D:\System Volume Information\_restore{B0D5256F-EFC9-4226-8F1C-6947489A9E5 1}\RP14\A0028823.exe (Malware.Packer.Gen) >- Nici o actiune a fost luata.
D:\System Volume Information\_restore{B0D5256F-EFC9-4226-8F1C-6947489A9E5 1}\RP15\A0031891.exe (PUP.RiskWareTool.CK) >- Nici o actiune a fost luata.

In totatl 9-malware si 1 spyware
Am dat pe INLATURARE si a inlaturat doar spyware si 2 malware! Cand am repornit pc in taskbar imi arata un scut rosu cu X, Windows Security Alert! Intrebarea mea este daca am scapat de acei virusi?

Răspuns Câştigător
| jeek0 a răspuns:

Malwarebytes antimalware e foarte bun. ce a gasit e pe bune dar trebuie sa activezi un antivirus in timp real.versiunea de malwarebytes gratuita nu e in timp real. poti scana cand vrei dar nu intretine singura calculatorul. si nu e nevoie sa reintalezi windowsul. avem o gramada de specialisti pentru care singura solutie e reintalarea sistemului de operare

5 răspunsuri:
| Deeutzica a răspuns:

Crede-ma ca nu ai scapat.

| NnDWtf a răspuns:

Reinstaleaza-ti windowsul, asa vei scapa de virusi, apoi ia-ti avast imediat. Probabil virusii i-ai luat inainte sa iti iei antivirusul. Avast mi se pare cel mai bun AV, are o baza de date cu semnaturi de virusi foarte mare, nu cred ca i-a scapat ceva.

| Leatherleader explică (pentru NnDWtf):

Stiu e foarte bun Avast, dar nu detecteaza Malware si SpyWare doar troieni si alte chestii!

| jeek0 a răspuns (pentru Leatherleader):

Malwarebytes antimalware e foarte bun. ce a gasit e pe bune dar trebuie sa activezi un antivirus in timp real.versiunea de malwarebytes gratuita nu e in timp real. poti scana cand vrei dar nu intretine singura calculatorul. si nu e nevoie sa reintalezi windowsul. avem o gramada de specialisti pentru care singura solutie e reintalarea sistemului de operare

| Tau_Rebelul_1990 a răspuns:

De scapat ai scapat.dar ti-a dezactivat windows defender de aceia iti apare acel scut...dai on si totul e ok.

| Leatherleader explică (pentru Tau_Rebelul_1990):

Firewall - ON
Virus Protection - On
Automatic Updates - OFF, asa cum a fost si pana acum! Ce as mai putea activa?!