| MZc a întrebat:

Installed physical memory(RAM) 4GB, total physical memory 3, 15GB, availabe physical memory 1, 68GB. Stie cineva de ce apare asa si cum pot sa repar? Am windows 10 pro, 32 bit.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Un sistem de operare pe 32 bit nu poate opera cu intreaga memorie ram de 4 gb sau mai mare (3 gb si un pic - la mine sunt 3.17 gb pe un Windows7 32 bit).
Ca sa te bucuri de performantele memoriei ram in totalitate, trebuie sa rulezi / instalezi un sistem pe 64 bit, asa cum s-a spus deja.
Daca ai placa video integrata (in procesor sau placa de baza), si nu una dedicata / separata, valoarea memoriei cache a placii grafice e preluata tot din memoria ram (difera dupa cum a fost setata de sistem sau utilizator. Valori ca 128 mb, 256 mb, 512 mb. 1024 mb etc se pot aloca placii video din memoria ram.)

| MZc explică (pentru dannyel86):

Mulțumesc pentru clarificari. Am trecut pe 62 bit, acum arata 3, 85 la total physical memory, dar merg mult mai bine jocurile.
Stii cumva cum sa aflu ce placa video am? Integrata, separata, etc.

| dannyel86 a răspuns (pentru MZc):

Jos, in bara de Start, la "Search Windows" scrii "dxdiag".
Dxdiag - Display.
Aici iti spune denumirea placii video.
https://www.youtube.com/watch?v=4Zbx1iGIIok

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pune Windows pe 64 de biti.

| LPCTSTR a răspuns:

Problema este clara, Win x32 nu se descurca cu memoria ta de 4gb.
Reinstaleaza Windows dar pe x64 biti.
Normal trebuia sa spuna la total psihical memory un 3.7/3.8, cel putin asta-mi spune mie.

| TomyBrave2019 a răspuns:

Păi îți zice numai câți GB mai ai, nu?