| ClauCS99 a întrebat:

INtel Core2 Duo e acelasi lucru cu Intel Dual core.

4 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Core 2 Duo face parte din generatia noua de procesoare marca Intel. Este, de obicei, dotat cu mai mult cache decat Pentium Dual Core, contine mai multe instructiuni de procesare a datelor, si executa mult mai bine si mai rapid un ciclu de calcul decat Dual-Core. Pentium Dual Core este mai mult de buget, pentru cei ce nu isi permit un Core 2 Duo.
Pentium, ca procesor, este destul de vechi, iar acest model Dual Core este singurul care mai mentine aceasta arhitectura in viata (Pentium 4 nu se mai fabrica din 2008).

| TheBlackAng3l a răspuns:

E clar ca nu e acelasi lucru big grin

| ClauCS99 explică:

Care-i diferenta? Care e mai bun?

| ClauCS99 explică:

Aha,am o placa ECS 662 si am vazut ca poate sa duca decat dual core de 2ghz, in rest numai pentium.