| anonim_4396 a întrebat:

Intel Vs AMD. Ce procesor credeti ca este mai bun si de ce credeti ca este mai bun? Astept parerile voastre.

Răspuns Câştigător
| Narcis2007 a răspuns:

Daca nu ai ce face cu banii alege intelul, e mai "bun"...totusi cel mai mare raport calitate/pret e la amd

12 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Depinde de pret si de buget.

| mgtow a răspuns:

Nu conteaza, important e sa fie bun si sa aiba cerintele pe care vrei sa le adaugi la pc-ul tau.

| Gabriel892 a răspuns:

Intel Core I7 990X Extreme Edition 3. 46GHz 12MB Level3 32NM 130W

| Gabriel892 a răspuns:

Ionait el a intrebat care este cel mai bun procesor si eu i-am raspuns care este problema ta ca nu inteleg.

| Gabriel892 a răspuns:

@Ionait pai si spune tu care este cel mai puternic procesor pe piata in momentul de fata

| Gabriel892 a răspuns:

@Ionait seria 6 inca nu a fost lansata si dupa cum am mentionat am spus "pe piata in momentul de fata" so...

| Gabriel892 a răspuns:

@Ionait asa pot spune si eu Intel i9 care face ceva pe opteronu tau

| dadonexus a răspuns:

Sti cum au aparut procesoarele cu 3 coruri de la amd? Ghici ce? Nu exista! Amd x3 este de fapt amd x4 dar datorita faptului ca procesorul a venit cu o mare problema din fabrica a fost redenumit drept amd x3 el principal avand 4 coruri as alege itel pentru ca amd imi inspira dezamagire

| Ionait a răspuns:

@L0N3R: Ai tu asa ceva? Mai ai de strans bani din alocatie...
Depinde la ce il folosesti: pentru un calculator high-end cumpara-ti Intel (i7/i5), pentru un low-level cumpara-ti fie un i3 de la Intel fie un AMD Phenom X2/X4. In septembrie apare AMD Bulldozer care se pare ca o s-a cam stearga pe jos cu Intel.

| Ionait a răspuns:

@L0N3R: Nu am nici o problema, nici cu tine si nici cu altcineva. Si tin sa te anunt ca nu e ala cel mai puternic procesor de pe piata.

| Ionait a răspuns:

Probabil ca seria 6k al AMD Opteron.

| Ionait a răspuns:

@L0N3R: Nu stiu cine ti-a spus ca nu e pe piata, dar te-a amagit.
http://bit.ly/oqqDtN

Si hai sa nu comparam seria "i' de la Intel cu seria "Opteron" de la AMD avand in vedere ca sunt folosite pentru task-uri diferite.