| anonim_4396 a întrebat:

Internet Explorer 10 vs Google Chrome vs Firefox vs Opera. Care din ele este cel mai eficient?
(performanta web in raportata la consumul de resurse hardware, si implementarea pe configuratii de PC mai slabe)

10 răspunsuri:
| lucky_6605 a răspuns:

Opera

| Brodo a răspuns:

Mozila Firefox

| RAY a răspuns:

Firefox
parerea mea e cel mai bun broswer, chorme a fost la inceput apoi a luat-o razna, opera e bun dar afiseaza pagini incomplete si greu de afisat
de Internet Explorer 10 nu are rost sa vb
performanta web in raportata la consumul de resurse
Internet Explorer 10 nota 1
Google Chrome nota 5
Opera nota 8
Firefox nota 7
si implementarea pe configuratii de PC mai slabe)

Internet Explorer 10 nota 1
Google Chrome nota 2
Opera nota 10
Firefox nota 7

| FlorinDiablo a răspuns:

Personal Folosesc Opera e mult mai fiabila poti sa o personalizezi in asa natura incat poti sa ai acces rapid la ce vrei, din punct de vedere a incarcarii paginilor chrome le incarca extrem de rapid.Internet Explorer si Mozila nu sunt foarte stabile iti adauga din neant tolbaruri IE nu e stabil cand iti e lumea mai draga iti mai da cate un crash.Referitor la intrebarea ta initiala zic sa mergi pe chrome e cel mai bine optimizat si consuma f putine resurse.

| BossBossAsasin a răspuns:

Raspunsul meu este Opera

| onasis1961 a răspuns:

Ditre toate cel mai multumit sunt de Google Chrome.

| Bosutarionelconstantin a răspuns:

Opera este cel mai bun browser

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

IE10. Merge cel mai bine pe netbook-uri(procesor Atom, memorie 1 GB). Consuma 50 MB la pornire cu un tab pe www.google.ro
Google Chrome consuma cu extensia Adblock vreo 200 MB in aceleasi conditii. Si IE Are AdBlock, dar nu trebuie sa mai consume inca vreo 50 MB in plus, avand un asa-numit Tracking Protection List, nu extensie.
Iar restul consuma ceva mai putin decat Chrome, dar par mai lente in general.
IE consuma cel mai putin si se misca si bine.
Majoritatea care ti-au comentat aici n-au mai atins IE de la versiunea 6, iar de atunci nu l-au utilizat decat pentru a descarca alt browser.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FlorinDiablo):

Din contra, Google Chrome, deschide cate un nou proces de fiecare data cand deschizi taburi. Asta inseamna consum mare de resurse. De ex eu cu 4 taburi deschise, in task manager aveam 5-6 procese, care insumate ajungeau la 200 mb ram.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pana acum, putini au fost cei care au si motivat ce browser este mai eficient din pct lor de vedere. Multi si-au zis parerea, si doar atat.
Momentan, raspunsul este fara castigator.