| VasileAmadon a întrebat:

Între cele 2 laptopuri care duce mai mult la jocuri :https://altex.ro/......06IUAL006/
Și:https://www.ebuyer.com/......0-30027149

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Al doilea link imi spune ca n-am permisiunea sa vad continutul.
Cat despre primul, totul este ok in afara de SSD.
Uite aici alt raspuns pe care l-am dat:
"Deja devine cliseic ca SSD-ul este cel mai fiabil mediu de stocare, da, dar nu si pentru pret, cu cat cresti capacitatea, cu atat pretul si cu atat ii scade numarul de biti scrisi/cititi, deci scurtandu-i durata de viata.
Revenind, daca vrei munca sau jocuri pe el, ia cu HDD si daca iti permiti, optional un SSD, pretul per capacitate a ajuns relativ mic, deci de ce s-arunci bani pe un SSD care oricum nu te ajuta decat cu cateva secunde de incarcare mai rapide.
Cu privire la performante: tu crezi ca "3" secunde in plus la boot si altele la pornirea programelor iti va face mediul de lucru irefutabil fiabil? Te inseli, mediul de stocare are rolul de a stoca informatia si a o da mai departe, procesorul, placa grafica si ramii determina performanta pc-ului, nu mediul de stocare, sa le intre bine in cap tryharzilor care vor si ultimul strop se timp castigat sub orice absurditate de pret."
Adaptat la cazul de fata, SSD-ul de 512 este mic pentru jocurile care se vor aduna si fiecare a cate ~60GB, plus ce vei mai vrea sa pui pe el, utilitare, munca, etc., se va umple repede. De asta recomand cu un HDD de 1TB si optional, daca ai buget, sa iei cu SSD mai mic pe care sa pui Windows ca sa te bucuri de boot "mai" rapid.

| VasileAmadon explică (pentru LPCTSTR):

Ehttps://www.pcgarage.ro/......-os-black/
Dar acesta in comparativ cu primul?

| LPCTSTR a răspuns (pentru VasileAmadon):

Desi mie-mi place mai mult designul de ROG, procesorul de pe TUF este un pic mai bun, in rest totul este la fel.
https://cpu.userbenchmark.com/......vsm1032976

| VasileAmadon explică (pentru LPCTSTR):

Mi-a spus un băiat că are răcire m-ai proastă ROG

| VasileAmadon explică (pentru LPCTSTR):

Pardon, că TUF are răcire proastă

| NLS a răspuns (pentru VasileAmadon):

Au aceeasi placa video,
procesorul de la AMD e mai rece decat cel de la Intel, si cu 20 % mai rapid (frecventa nu mai fluctueaza ca la generatia anterioara, e mentinuta mai mult timp.)

DAR da, racirea la TUF e sub cea de la ROG.
Ecranul si calitatea constructiei la fel.
Asta nu inseamna ca e proasta, dar sunt folosite componente mai slabe decat la ROG sau STRIX.

Insa la momentul de fata, daca ai fi inteligent, te-ai feri de Asus in general, au o multime de probleme placile lor de baza, din toate gamele.
La placi video din nou au probleme, mai ales cu coil noise, chiar si la gama ROG.