| SmecheruCuSpate a întrebat:

Intre cele 2 procesoare?

http://www.cel.ro/......et-1150-l/

http://www.cel.ro/......lus-box-l/

care este mai bune pentru gaming?

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Pentru gaming incepi sa alegi placa video. Degeaba iti iei tu cpu de 1500 lei daca faci combinatie ca niste destepti, i7 si gt 620.
2. I7 sau i5 in gaming e FIX dar FIX tot aia.

| SmecheruCuSpate explică (pentru sltlp):

Placa video este un radeon r9 270 OC, iar eu vreau diferenta intre Intel si amd, nu intre 2 inteluri

| sltlp a răspuns (pentru SmecheruCuSpate):

Foarte proasta ideea. Ce o sa iasa numai pc de gaming nu e. Pai hai sa iti fac matematic. E echivalent cu a pune daca alegi i7, un i3 cu gt630. La pc gaming, placa video trebuie sa fie cel putin cat procesorul ca si pret. Mai departe. Eu zic sa ramai la un i5 4460 sau fx 8320(8350 e tot aia, dar cu oc din fabrica. Cu un cooler bun, faci din 8320 un 8350 si ramai si cu liniste in casa, deoarece cooler-ul stoc face galagie multa la amd). Si restul de bani bagi in un gpu, gen r9 280. Si sursa sper ca e zdravana daac o ai, deoarece fx-ul are consum practic de 200-240 W(in timp ce un i5-i7 are practic 100-130W).

| heldeN a răspuns:

Pentru gaming placa video, placa video si iar placa video, degeaba pui procesor de 20j' de milioane si placa video de 300 lei ca nu vei rezolva nimic, un i7 e egal cu i5 in jocuri din cauza ca are mai multe tehnologii care nu servesc nimic in gaming, iar diferenta de pret dintre i5 si i7, iar, o bagi in placa video
asa ca, mai bine iei un i5 4460/4590 si o placa video gen r9 280/x / r9 290 decat un i7 si r9 270