| BigLike a întrebat:

Intrebare : daca iau legatura cu aliexpress, wish.com sau alte site-uri de genu si il intreb daca pot vinde produsele lor gen sa iau produsele de pe pagina lor si sa le postez pe olx de exemplu. ca sa le fac vanzare iar ei accepta propunerea mea mai este nevoie de ceva ca toata chestia asta sa fie 100%legala? gen trebuie sa anunt autoritatile ca eu incerc sa vand produsele unei companii (care mi-a dat permisiunea)? mersi

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si tie ce iti iese, ca doar nu o sa te plateasca chinezii pentru asta

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Vei fi taxat conform legilor in vigoare in tara noastra.Aici sunt multe exemple, la fel cum sunt si modaliatatile de evitare a taxarii.O poti face in mai multe moduri, ca persoana fizica, ca srl, ca si companie specializata...Nu vei afla raspunsul aici...cine-l cunoaste nu are chef de concurenta, desi nu sunt de acord cu metoda(castig prin revindere) te pot sfatui sa mergi direct la sursa, la producator.Ca tine au gandit multi si ti-au si luat-o inainte, daca vrei sa -i depasesti mergi la sursa de desfacere a produsului, acolo ai sanse mari sa dai lovitura.

| qLorenzo a răspuns:

E complet legal.