| matrix100 a întrebat:

Intrebare de 10 punctewinking Ce parere aveti... exista vreun aparat care sa zboare dar sa nu se foloseasca de forta unei elice care sa impinga aerul in jos gen elicopter si nici gen racheta care prin combustia unui combustibil sa degaje gaze care sa faca racheta sa se propulseze? Deci exista vreun aparat care sa foloseasca alt principiu decat cele 2 enuntate pentru a zbura?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Mai adaug eu la balonul cu aer cald al colegului :
nu s-a spus OZN-ul, acesta nu este nici cu elice nici motor cu reactie, mai are o setare cred ca asta este facuta din soft de catre inginerii lor gen cei care fac setari din soft si anume are modul Levitatie, adica cand foloseste doar 4 cilindri in loc de 6 pentru consum mai mic cand stai la semafor intr-o zona circulata precum Caleea Lactee.
Nu am aflat inca exact pe ce tip de combustibil functioneaza OZN-urile dar marea majoritate cred ca sunt hibride, adica merg si cu benzina de 95 fara plumb dar si energie solara.

| mihai69 a răspuns:

Baloanele cu aer cald sau heliu.

| Panamax a răspuns:

Ozn-ul.

| Rd79 a răspuns:

Poti sa te folosesti de jeturi de aer comprimat, dar autonomia este destul de mica.

| Henrypericolpublic a răspuns:

Balonul cu aer cald.

| cyberalex a răspuns:

Planorul, deltaplanul, parapanta, etc.