| rebornfromfire a întrebat:

Intrebare legata de SEO.

Daca mai multi oameni cauta un cuvant pe google si acceseaza o pagina care nu este in primele pagini pe google acesteia ii va creste ranking-ul si va aparea din ce in ce mai in fata?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, traficul paginii nu este un criteriu pentru rank urile google, sau daca este (ca nimeni nu stie algoritmii concrezi) are o pondere foarte mica

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru rebornfromfire):

Ti am zis, nimeni nu cunoaste exact algoritmii google ului, dar se stie ca nu traficul e elementul hotaratot in rank uri ci backlink urile, calitatea lor, calitatea site ului in sine. Sigur influenteaza si traficul ceva pe acolo... dar nu e principalul element

| johnnny123 a răspuns (pentru rebornfromfire):

Dacă întradevăr un procent semnificativ din cei care caută acel termen aleg să viziteze pagina ta, atunci este posibil ca Google să țină cont de acest comportament atunci când calculează relevanța.
Cu condiția ca acest comportament să fie real, nu simulat.
Dacă este simulat, Google își va da seama destul de repede și va penaliza pagina.

Dar, după cum spunea și suntserios, nimeni nu știe exact algoritmul folosit de Google. Tot ce se știe este că folosește peste 200 de parametri pentru a determina relevanța unei pagini.
Sunt luate în calcul backlink-urile, calitatea codului, calitatea conținutului, comportamentul și nivelul de implicare a vizitatorilor (timpul petrecut pe respectiva pagina, numarul de pagini pe care le viziteaza, interacțiuni, etc), autoritatea domeniului și multe altele. În același timp, încearcă să minimizeze cât mai mult ponderea unor elemente care se pot cumpăra, cum ar fi traficul, backlinkuri plătite, etc.

| ElaIliesi a răspuns:

Da, nu atat traficul cat CTR va ajuta la cresterea pozitiei. Multi oameni din domeniu nu cred ca CTR e mai important decat numarul de linkuri. Se stie insa lucrul acesta din 2014 http://www.searchmetrics.com/......9x1140.png