Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Intrebare pentru Galateni

Am achizitionat un telefon mobil dintr-un magazin altex, iar acum am ceva probleme la el, care necesita ducerea lui in service.
Aici intervine problema : ce firma este sub contract cu altex pentru reparatii? Magazinul se spala pe maini, in sensul ca ei doar vand, nu si repara. Toate magazinele indiferent de brand zic "Bucuresti" dar este greu de crezut ca toate magazinele, din toata tara trimit doar acolo.

Pe certificatul meu de garantie indica GSM World, dar nu am gasit nici o informatie in acest sens. Ma poate ajuta cineva?

7 răspunsuri:
| Danişor a răspuns:

Salut! mai bine ai incerca sa-l duci intr-un centru de reparatii pentru telefoane... Mult noroc

| LittleSue a răspuns:

Eu nu ti-as recomanda sa il duci inapoi, mai ales daca in ecuatie e vorba de Altex-ul din Tiglina 1.

Eu am cumparat un laptop Lenovo de-acolo, si cand l-am avut in service l-am primit dupa vreo 2-3 luni.Partea amuzanta e ca,dupa ce l-am scos din service, a mai functionat putin si s-a defectat iar.

Mai bine incearca sa-l duci intr-un centru de reparatii pentru telefoane, e unul destul de okay tot in Tiglina, pe langa Telena, undeva prin zona statiei de autobuz.

| zickuo a răspuns:

Tu doar du-l la magazin. Ei il vor prelua, si il vor trimite unde trebui. Daca daunele sunt mari, e posibil sa iti dea alt telefon.
Tu doar du-l acolo!
Depinde si ce daune are ( provocate de tine, sau din firma... )

| anonim_4396 explică (pentru zickuo):

Oricum sunt nevoit sa il duc pentru ca imi voi pierde garantia daca voi umbla in el. Insa, pe perioada in care acesta va sta in service, imi da da alt telefon? Nu neaparat unul la fel, ci unul cu care sa iti faci treaba. Eu am mini sim, deci trebuie unul tot cu mini sim

| zickuo a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu iti da nimic! Nu sunt responsabili ei ca ti s-a stricat telefonul ( ma refer la magazin ). Scoate cartela din el, si du-l la magazin, dupa care va fi trimis la service. Nu iti da nimic, si asa se misca greu cu dusu - adusu telefonului de la service... Tu mai vrei sa-ti mai dea unu pe langa doar ca nu mai ai tu alt telefon? rolling on the floor
Nup. Esti in Romania! Obisnuieste-te!

| anonim_4396 explică (pentru zickuo):

Nu neapărat! Am avut o problema cu o placa video de la caro group. Acolo, mi s-a oferit o altă placă pe perioada când a mea era în service. E adevărat nu una la fel, ci alta care avea aproape aceleași caracteristici. Deci, mai depinde și de magazin.

| zickuo a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de oameni. trust me. la telefon, nu ai nici o sansa...