| dannyel86 a întrebat:

Intrebare pentru pasionatii de electronica. big grin
Am primit un adaptor universal pentru laptop, care are cablul taiat (nu cunosc motivul).
Capatul cablului dinspre cutie (transformator) are trei fire (rosu, negru si alb), iar cel de la mufa care se conecteaza la laptop are doar 2 fire (rosu si negru).
E logic ca voi lega rosu cu rosu si negru cu negru, dar nu stiu ce sa fac cu firul alb. Din cate stiu, e impamantarea, dar ea nu trebuie conectata undeva? Il pot lasa liber?
Multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| Zuzu1991 a răspuns:

Hmm, e IMPOSIBIL sa aiba aceeasi grosime
deci pur si simplu ti-a dat un cablu care nu e de la laptop-ul ala

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"E logic ca voi lega rosu cu rosu "

lasă logica și ia aparatul de măsură și măsori tensiunile, nu-ți da cu părerea

| Frank51 a răspuns:

Nu trebuie să fi pasionat ca să legi 2 cabluri, de obicei ai standard 3 culori, albastru, maro și verde-galben, iar ce pleacă din transformator rosu negru. Dacă nu ai așa, trebuie să masori tensiunea pe fiecare conductor.

| Zuzu1991 a răspuns:

Poti sa te duci si sa cumperi un stecher cu 3 legaturi
pentru ca daca stecherul de la cablul tau are numai 2 legaturi, atunci chiar nu ai de ce sa legi firul ala

| dannyel86 explică (pentru Zuzu1991):

Cablul e taiat de la jumatate, nu e dezlipit de pe placa si nici nu e capat care sa se lege la un stecher. De asta mi se pare ciudat. Din locul in care a fost taiat, o parte are si fir alb, cealalta nu are decat rosu si negru (fara alb). Cum e posibil?

| dannyel86 explică (pentru Zuzu1991):

La concluzia asta am ajuns si eu dupa ce mi-ai raspuns. Incarcatorul universal trebuia sa aiba mai multe mufe de schimb (pentru branduri diferite de notebook), dar partea de cablu care se conecteaza la dispozitiv are o singura mufa potrivita pentru el (semn ca s-au facut improvizatii si nu are sens sa ma mai chinui).

| Zuzu1991 a răspuns (pentru dannyel86):

Hmm, e IMPOSIBIL sa aiba aceeasi grosime
deci pur si simplu ti-a dat un cablu care nu e de la laptop-ul ala