| Cosmyn_Nitu_1999 a întrebat:

Intrebarea mea este urmatoarea : Cum pot face un print screen pe windows care sa se salveze automat intr-un folder? Sa nu mai intru in paint sa dau Ctrl+V sa il salvez manual, sau sa folosesc cutting tool, Pur si simplu sa apas 2-3 butoane si sa se salveze print-ul intr-o locatie, automat. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Daca instalezi irfanview http://www.irfanview.com/ mergi la Options, apoi Capture/Screenshot... si aici ai mai multe optiuni foarte bune de captura ecran:
poti alege hotkey de exemplu tasta numerica 0 sau alte taste, combinatii de taste, sau poti alege captura automata la Automatic timer delay - cate secunde sa fie intre screenshoturi,
poti alege daca sa fie sau nu capturat cursorul mouse-ului, iar dupa captura poti alege salvarea intr-un folder - ultima optiune save captured image as file, poti alege si formatul in care se salveaza imaginea - JPG e bun, sau si mai bun e PNG care salveaza corect fara pierderi de detalii sau de culoare.

3 răspunsuri:
| Grama_Ovi_2000 a răspuns:

Pai poti descarca orice program de recording (fraps, actions mirilis) ti-l setezi sa ti se deschida odata cu windowsul, si iti setezi un hotkey care vrei tu la captura ecran, si asa merge si in jocuri. Sper ca te-am ajutat, Bafta