| denisTiky a întrebat:

Isi merita banii Vikingul de pe PC Garage? Am auzit tot felul de oameni care ziceau ca au probleme cu driverele, altii ziceau ca ar fi bine daca il iau in teste si dupa sa il cumpar ca sa ma conving daca e sau nu bun. Gurile bune zic ca e super ok, ca nu au intalnit sacadari in jocuri, etc. Nu stiu ce sa mai cred. Voi ce parere aveti?
P.S: Stiu ca multi zic ca isi mai ieftin daca il faci pe piese doar ca eu am mers pe 3 chestii: prima, este ca am wire management in el, a doua e ca am 3 coolere care tin destul de reci componentele, si al treilea e ca arata super bine! Eu nu prea am nevoie de jocuri foarte noi. Imi sunt destul jocurile care merg pe viking (sunt o gramada de jocuri frumoase si care merg pe high sau very high) dar totusi cei care au chef sa imi faca un wishlist cu un pc mai bun ca vikingul cam in aceiasi bani astept linkurile.

Răspuns Câştigător
| Musoiu_Lilian_2001 a răspuns:

Placa video:https://altex.ro/......gaming-3gd
procesor:https://altex.ro/......677i57600k
carcasa:https://altex.ro/......fara-sursa
placa de baza:http://www.cel.ro/......yUwPDAv-l/
hdd:https://altex.ro/......32mb-sata3
ssd:https://www.emag.ro/......DC1P1BBBM/
placute rami:https://www.emag.ro/......D9PP1BBBM/
Te duce in jur de 3000 3400 dar iti garantez ca iti prinde de 2x.5 mai mult decat vikingu si te tine si mai mult.

15 răspunsuri:
| Adytzu64 a răspuns:

Eu zic ca isi merita banii la ce pret are.Detin unul de 1 an si inca imi e bun.

| CraKyGAMING a răspuns:

Salut! Te sfătuiesc ca mai întâi sa dai un test cu jocul/program ce folosești tu cel mai mult și vezi daca îți place.

| Musoiu_Lilian_2001 a răspuns:

Eu unul iti zic ca nu merita.Pentru ca am un pc facut in acelasi buget 2750 lei si merge de aproape de 2 ori mai bine.Eu l-am facut pe piese.Deci ai iesi mai bine pe piese.Si coolerul ma tine vreo 8 ore pana sa se incalzeasca la 60 fara sa ma joc.

| denisTiky explică (pentru CraKyGAMING):

Am sa incerc, insa majoritatea jocurilor care le voi juca eu sunt deja in lista aia care au facut-o ei, acolo au aratat si fps-urile si tot. Eu o sa vreau sa iau pc-ul doar pentru gaming

| denisTiky explică (pentru Musoiu_Lilian_2001):

Ok si un wishlist, ceva?

| Musoiu_Lilian_2001 a răspuns (pentru denisTiky):

Momentan sunt pe tel si nu am cum sa il fac ti-l fac maine sau iti dau toate componentele gen link-uri.

| CM7YRE a răspuns:

Merita dar mai bine iesi la o alta configuratie pe piese, e putin mai avantajos. Totusi daca nu vrei sa-ti bati capul, ia-l cu incredere. http://l.profitshare.ro/l/3779527 Foloseste codul VCUHU9KS daca vrei, pentru reducerea de 1%. Daca vrei whislist, spune daca ai preferential, daca preferi Intel, sau un anumit model de Nvidia sau ati, daca ai preferinte la ceva anume.

| Musoiu_Lilian_2001 a răspuns (pentru denisTiky):

Momentan nu pot ca sunt pe telefon iti fac maine sau iti dau wishlist si apropo ai nevoie si de carcasa noua?

| denisTiky explică (pentru Musoiu_Lilian_2001):

Ok, merci

| alexboss2020 a răspuns:

Uite in aceeasi bani si Vikingul este 2799 lei la PC garage in momentul de fata

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/2840170/

| denisTiky explică (pentru alexboss2020):

Da dar ai prins aproale toate produsele la reducere, placa video are doar un singur ventilator(cea de pe viking are 2 ventilatoare), carcasa are si ea tot un ventilator ceea ce inseamna ca nu o sa reuseasca sa ajunga la temperaturile la care vikingul a ajuns, ramii sunt 2 placute( pe viking era doar una), placa de baza suporta maxim 32 gb ram iar cea de pe viking puteam pune pe ea 64. Pot sa zic doar ca procesorul l-ai schimbat din tot sistemul ala. Si da, procesorul e bunicel cat de cat.

| alexboss2020 a răspuns (pentru denisTiky):

Si ce daca poti sa pui maxim 32gb ram pentru gaming 16gb e mai mult decat suficient pana sa ajungm noi la 32gb ram in jocuri ha ha mai asteapta deceni!

| denisTiky explică (pentru alexboss2020):

Stiu dar am nevoie de cat mai multu rami pentru ca poate o sa imi pun mai multe monitoare si pe fiecare o sa am programe, jocuri, browsere deschise

| alexboss2020 a răspuns (pentru denisTiky):

Si tot nu o sa poti folosi 64 gb ram! Am 3 monitoare am 7 tab-uri deschise si gta v si imi consuma decat 14gb ram gandeste-te ca nu iti trebuie acea placa de baza care suporta 64gb ram eu nu te mint cu 16gb ram pot lejer sa am 7 tab-uri deschise si gta v! Iti poti pune pana in 32gb ram ceea ce este mai mult decat suficient in 2017!

| denisTiky explică (pentru alexboss2020):

Ok, am inteles. Dar e ok asa. Multumesc de raspuns (: