| c0pil1n a întrebat:

Koko966
Alege un răspuns câştigător
Am nevoie de un sfat va rog.
Am un i5 9400f cu rx580 8gb si 16 gb ram.
Problema este ca eu joc doar un singur joc "league of legends"
Ideea e ca sunt momente in care imi merge si se misca foarte foarte bine in 150+ fps pe medium-high dar sunt si perioade cand se misca mai greoi parca si cu drop frame-uri.
Cand intru la amd radeon software imi apare la sectiunea "gaming" >- Performance Grade. De exemplu acum imi apare Performance grade : Excellent si Average >Fps 171. 4fps
Dar sunt momente in care la Performance grade apare : Optimal si la average fps > 65 fps. Si cand imi apare asa atunci incep drop frame-urile.
Aveti idei de la ce poate sa fie? Si de ce sunt meciuri in care imi merge perfect si sunt meciuri in care se misca oribil

18 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai SSD sau HDD? Incearca sa il rulezi de pe SSD. Posibil sa ai si ceva probleme cu driverele/Windowsul.

| NLS a răspuns:

Exista vreo legatura directa intre scaderea performantei si activitatea procesorului si placii video?
Adica ajunge procesorul spre maxim in acele momente critice?

Si fratele meu mai joaca uneori LOL, si stiu doar ca uneori are un ping imens. (asta pe net de 100Mbps, 2700X si 2080Ti.
De cand am schimbat netul a zis ca merge mai bine.)

Juca LOL la fel de bine si cu vechiul calculator din 2009 (si placa video din 2013). Adica Q9650 si GTX 770 4GB.

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Inca nu am testat temperaturile dar ce pot sa spun este ca ieri am jucat un meci si au inceput acele drop frame-uri. De la 180 la 140-120 fps si se simt foarte puternic. I-am dat un restart la pc si am intrat din nou in acelasi meci si a mers perfect.

| Mirel4412 a răspuns:

Poate jocul nu e optimizat, ori se incinge prea rau procesorul sau placa video. Inainte sa te joci, intrii in task manager, la procese si vezi ce ruleaza. De orice nu ai nevoie, i dai kill, dar vezi ce sunt procesele alea sa nu inchizi cumva procese de la windows. Daca nu merg astea, mai cumpara un fan. Altceva nu stiu, mai vedem pareri. salut

| c0pil1n explică (pentru Mirel4412):

Jocul nu pare sa aiba probleme avand in vedere ca este in top.
Un program pentru temperaturi mai bun cunosti?

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

Pentru temperatura:
CoreTemp, (doar procesor) (More Downloads, se scoate doar editia pe 64 biti, altfel cea mixta de sus vine cu bloatware inutil)
GPU-Z (arata ambele temperaturi, si GPU si CPU)
si HWinfo

| c0pil1n explică (pentru NLS):

GPU-Z se poate folosi ca sa vad temperaturile exacte in timp ce joc?

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

Exista 3 programe ce se pot folosi sa monitorizezi temperaturile in timp ce te joci, insa vor genera un fisier LOG cu valori text. (daca nu te descurci sa generezi fisierul, scrie-mi. AIDA64 nu folosesc, fiind contra cost si scump. HWinfo e la fel de bun.)
AIDA64
HWinfo
GPU-Z

Daca doresti sa vezi grafic, nu o insiruire infinita de cifre, exista 2 variante:

CPUID HWMonitor PRO, care e contra cost; citeste temperaturile si genereaza el automat un grafic

sau folosesti Generic LOG Viewer v5.4 si incarci acele fisiere LOG generate mai sus in el.
Poti afisa mai multe variabile deodata (pana la 3): de exemplu temperatura procesorului, placii video si incarcarea placii video..etc

https://www.techpowerup.com/......le.185299/

https://www.hwinfo.com/forum/threads/logviewer-for-hwinfo-is-available.802/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ar trebui sa faca asa ceva. Placa video e activata? Cand esti in joc intra in task manager si la procese da high priority. Nici macar cu grafica integrata nu ar trebui sa aiba lag. Foloseste msi pentru benchmark si vezi temperaturile si tot

| c0pil1n explică (pentru anonim_4396):

Temperaturile sun sub 55 grade la ambele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa din arfe si limiteaza jocul la cate cadre pe secunda poate afisa monitorul. Ca oricum nu poti vedea tu 150FPS daca ai monitor de-ala antic cu tub care are maxim 60. Ti se incinde in timp placa video sau procesorul si incepe sa faca throttling, si nu te zgarci de un sistem bun de racire.

| c0pil1n explică (pentru anonim_4396):

Imi face la fel pe orice rezolutie.Am monitor de 144hz nu cred ca asta ar fi problema

| anonim_4396 a răspuns (pentru c0pil1n):

Verifica temperaturile si driverele (eu am RX580 dar pe 4GB si la fiecare update major de Windows mi-au puscat driverele si nu functiona corect pipeline-urile, credeam ca am gresit eu codul in opengl si ma si miram, dar toate jocurile erau la maxim 20FPS si OBS nu mergea sa inregistreze pe codecul HEVC, ca sa rezolvi asta descarca driverele de pe site-ul AMD si alege sa le stearga pe-alea anterioare).

| c0pil1n explică (pentru anonim_4396):

Temperaturile nu depasesc 65 grade. Driverul de la placa video l-am luat de pe site-ul producatorului iar cel audio de lan si placa de baza le-am luat tot asa.
Driverele functioneaza corect.

| marinaru777 a răspuns:

Poate iti ruleaza windows update si in task manager ai sa gasesti windows instaler ruland, verifica si antimalware daca ruleaza dezactiveaza l
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/
Tot in taskmanager gasesti si startup si dezactivezi ce nu iti foloseste pentru ca alea se deschid automat cand pornesti calculatorul. Ex Adobe, mozilla etc

| c0pil1n explică (pentru marinaru777):

Am vazut inca ceva de genul pe internet despre memoria cache. Si in task manager imi arata 4gb. Normal trebuie sa fie sub 1gb nu?

| DoctorWh0 a răspuns (pentru c0pil1n):

Cu cat numarul ala "Cached memory" e mai mare, cu atat, in teorie, ar trebui sa mearga mai repede sistemul de operare. Windows decide ce si cum sa fie trimis acolo. Tot ce este acolo nu are prioritate mare in "ochii" sistemului de operare, si daca are nevoie urgent de mai multa memorie sterge din cache si ocupa "locul" ala cu altceva.