| anonim_4396 a întrebat:

La amplificator se pot conecta doar boxe Active?
Am un sistem de boxe 5.1 pentru PC si as vrea sa imi cumpăr un amplificator ca sa nu mai ma conectez la PC, adică sursa de muzica sa fie amplificatorul.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La amplificator nu poti conecta sistem 5.1 deoarece acel sistem 5.1 are si el amplificator si daca il conectezi la alt amplificator o sa il arzi intrucit sarcina va fi dublă, la amplificatorul tau îi trebuie boxe, uita te in spatele amplificatorului la mufele unde conectezi boxe speakers cîti ohmi scrie 4 sau 8, si cîti wati, si cumperi boxe in functie de puterea statiei. Adica de 4 ohmi sau de 8.

| Frank51 a răspuns:

Sursa de sunet nu este amplificatorul, el doar amplifica sursa de sunet indiferent ca provine de la laptop, PC, bluetooth. Boxele active au deja un amplificator incorporat deci nu mai au nevoie de amplificator. Daca vrei o sursa de sunet mai buna iti trebuie o placa audio mai buna.

| Panamax a răspuns:

Eu am un mini pc fanless care este sursa de muzica, in general flacuri, un DAC care este conectat prin cablu usb cu computerul, un amplificator stereo si doua boxe pasive.
Pana acum este solutia care se aude cel mai ok din cate am incercat.Am avut gargauni cu 5.1 dar mi-au trecut repede.