| anonim_4396 a întrebat:

La capitolul laptop-uri care ar fi niște brand-uri pe care le apreciați?
MacBook este în continuare printre cele mai bune?
Mai ales pentru editare foto/video, ce ați recomanda? Gaming nu mă prea interesează.

Răspuns Câştigător
| zilog a răspuns:

La HP unele modele sunt bune dar nu cele care sunt foarte usoare de preferat sa fie mai grele cu radiatoare mai mari si coolere serioase.
Cu cat un laptop HP este mai usor cu atat parerea mea ca materialul din care a fost fabricat textolitul placii electronice lasa de dorit, mai lasa de dorit si lipiciul folosit intre firele de cupru si placa de textolit, pe mine ma enerveaza cand vreau sa dezlipesc cate un integrat se mai umfla se mai jupoaie cu tot cu fire.

CE APRECIEZ LA HP ESTE CA DACA DIN GRESEALA AI INTRODUS UN INCARCATOR DE LA UN ALT LAPTOP CARE ARE MUFA IDENTICA DAR ii ofera o tensiune mai mare de cat are el nevoie va scrie pe ecranul acelui laptop ca nu este incarcatorul lui si ca acel incarcator ii ofera prea mult curent si placa respectiva de baza nu se va arde cum se intampla in acelasi caz la oricare alt laptop.

ALT LUCRU CARE IMI PLACE MULT LA HP datele din mufa de usb functioneaza la toate laptop-urile pe o tensiune de 3, 3v
dar in unele cazuri de exemplu sa zicem ca sa dezizolat firele de la un cablu de date usb care face legatura intre o imprimanta si acea placa de baza si sa zicem ca s-a intamplat cel mai nenorocit lucru care se poate intampla acela de a se atinge firul de + 5VOLTI de vreun fir de date Rxd Txd in cazul in care este un laptop HP
MINUNE
MINUNEA MINUNILOR NU O SA ITI VINA SA CREZI CE SE INTAMPLA!
acel USB nu mai functioneaza dar nu se arde nu se defecteaza ci se opreste singur de buna voie pana cand scoti incarcatorul din laptop si deconectezi si acumulatorul
si dai load default setings bios
apoi minune usb-ul respectiv functioneaza din nou

la 99% dintre celelalte marci de laptop-uri si calculatoare PC se arde ori toata placa de baza gata nu mai ai ce sa mai faci cu ea ori in cazurile cele mai fericite se arde doar usb-ul respectiv. iar sansa sa se arda doar usb-ul respectiv este cam micuta.

Nu stiu daca am reusit sa ma exprim pe intelesul oamenilor
mufa de usb are asa + 5v, 2 fire de date care merg pe 3, 3v si -0v GND
Asa ca daca firul de + 5volti se atinge din greseala datorita introducerii din greseala a unei bucatele de metal in mufa de usb
daca firul de + 5volti se atinge din greseala de vre-unul dintre firele de date
datorita faptului ca mufa este din metal cea de la mouse sau orice vrei sa introduci in mufa de usb de la laptop
atunci majoritatea laptop-urilor se prajesc

DAR TOTUSI EU AS RECOMANDA ACHIZITIA UNUI LAPTOP DELL CU COOLER SI RADIATOR CAT MAI MARE CU PUTINTA
NU CONTEAZA CA LAPTOP-UL CATARESTE DE RUPE important este ca se raceste bine
si nu te ia cu nervi
nu iti vine sa il iei la bataie
nu iti vine sa il distrugi cand o sa tot auzi ventilatorul

mai ales daca el are o herghelie de cor-uri si tu mai stingi din ele din bios daca nu le folosesti pe toate ( asa te tine bateria si mai mult timo si nici nu iti va porni deloc ventilatorul )

Pe mine ma enerveaza rau de tot sa aud vreun ventiloator de la vreun laptop
Eu acum nu folosesc un super laptop dar imi place de el ca nu poneste ventilatorul de cat daca ii dau ceva greu de facut in rest pentru operatiunile zilnice nici nu se incalzeste nici nu porneste ventilatorul

si mai e o chestie foarte folositoare cand vine vorba despre incalzitul laptop-urilor
faptul ca daca vrei sa dormi cu el pe tine
pentru ca eu ca si programator cred ca vreo 10 ani am tot dormit cu cate un laptop pe burta

NU RECOMAND ASTA dar daca vrei sa il pui pe o patura daca vrei sa il pui in pat sa te uiti la un film sau sa lucrezi ceva si plapuma patura astupa toate radiatoarele asta ar insemna neaparat ca ar trebui sa isi permita sa porneasca ventilatoarele sa te zgarie la urechi sa iti strice carma si tot zenul!?

Si din acest motitv recomand laptop-uri care nu iti lasa rani pe picioare daca vrei sa il tii in brate.
Un laptop a carui carcasa ajunge la temperatura de 73*c stil Acer Asus eu nu il recomand pentru ca mie mi-au lasat aceste laptop-uri semne pe picioare pentru ca stateam in pat si il lasam sa se sprijine de picioarele mele
iar procesorul statea undeva pe la 100 *C si placa video pe la 86*C
de aici am eu sechele sa nu se auda laptop-ul ca ma uit sa nu cada in cap la cineva si il arunc pe geam

De ce ma uit sa nu cada in cap la cineva pentru ca intr-o zi am aruncat un laptop pe geam si nu a cazut in capul nimanui dar cand am constientizat ca nu m-am uitat inainte mi-am dat seama ca as fi putut omora pe cineva si ma vedeam deja la mititica

19 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu laptopul este cel care face editarea, ci programul de editare folosit.
Poti la fel de bine sa folosesti un PC Dell pe care instalezi un program de editare foarte bun, care-si face treaba chiar mai bine decat pe un laptop, fiindca ai vizibilitatea marita si posibilitatea sa lucrezi mai usor, decat folosind un laptop mic si incomod.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu poti instala un program de editare zdravăn pe orice piesa de tehnologie. Pur si simplu nu va duce. Daca incerci sa editezi 1080p sau chiar 4k cu efecte si colorizare, indiferent ce program baban ai tu, daca ai laptop cu i3 si placa de video integrata o sa il faci bomba cu ceas.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti novice in tehnologie!

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

N-o baga in seama pe paranoica aia, tot ea afirma ca NASA se afla in posesia omuletilor verzi, ca au programe de facut experimente pe ei... zurlie ca intotdeauna creatura asta straight face

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Da... daca ai program bun de editare merge pe orice device rolling on the floor poate fix opusul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Pentru ea un i3 este i9 si o placa grafica integrata ajunge sa fie RTX 3090... ca totul tine de program, ca e vina dev-ilor ca n-au facut programul bun si pentru ultima tigaie cu 500MB RAM, abia capabila de XP.

| DoarBogdan a răspuns (pentru Violleta2022):

Hei, dar nu poti instala chiar orice program pe orice laptop happy (adica poti, dar de folosit... )

Adica nu stiu daca la asta te referi, deci posibil ca nu la asta sa faci referire, insa... ca orice program, are nevoie de niste cerinte minime.

Sa luam cazul lui Photoshop CC 2019, da... el face editarea, evident, dar are nevoie de:
- 4GB RAM (recomandat 8GB);
- un procesor mai bun de 1. 6GHz (desi aici este cazul cel mai simplu);
- pe un SSD clar merge mai bine.

Acesta a fost un caz clasic.

Daca luam cazul lui VEGAS Pro, ar fi necesar:
- procesor peste generatia a 6-a, 2.5 Ghz, Intel i5 (sau AMD echivalent);
- 8 GB RAM;
- si din nou cazul SSD-ului.

Nu prea poti instala orice program pe orice laptop, pentru ca nu prea o sa mearga.

| Violleta2022 a răspuns:

Laptopurile sunt recomandate si destinate folositii ocazionale sau de urgenta, nu tot timpul, fiindca sunt mici, incomode, ecrane foarte mici, vizibilitate redusa, mult prea scumpe pentru ce pot oferii samd.
Pentru cineva care lucreaza de acasa si merge la birou, este o unealta ideala, dar pentru un copilas sau adult care vrea sa se joace pe el, sau sa faca montaje video este indicat un PC, care da performanta, calitatea imaginii si pretul este de departe mult mai mic dacat al unui laptop.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eu mereu recomand Lenovo si am fost mereu multumit (ca performanta si pret happy )

Dar statisticile zic ca Asus ar fi cel mai bun.

| LPCTSTR a răspuns:

La nivelul lui 2020, majoritatea firmelor au ajuns să se ocupe doar de proiectare si asamblare, deci exclud esenta unui laptop si a unui calculator in principal: componentele. Toate s-au standardizat, nu mai e nevoie de multa implicare din partea firmei, componentele ruleaza bine intre ele fara sa se mai implice firma sa mai puna de la ea, cel putin in cazul laptopurilor low spre mid-range.
Pe langa componente, partea de software si managementul resurselor este un alt capitol la care Apple se ocupa mai bine cu macOS decat Windows( pe multitudinea de deviceuri non-proprietare). Singurul dezavantaj este ca Apple, pentru profesionalism, trebuie sa scoti o gramajoara destul de mare de cascaval, caci altfel ajungi cu un laptop mid-range de la Apple cu banii pe care i-ai da pe unul racheta de la ceilalti. Paradigma se schimba odata de au introdus noile cipuri pe arhitectura ARM, insa toata treaba, ecosistemul, inca este nefamiliar tuturor si, deci, necesita mai mult timp pentru utilizatorul ca tine si ca mine care vor ceva functional in marea majoritate a timpului. Daca vrei, totusi sa cumperi un MacBook, nu-l cumpara cu procesor de la Intel, ci mai de graba cu noile procesoare, desi trebuie sa mai astepti ceva ca sa ajunga la un nivel de integrare suficient.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Merci mult. Acum cateva minute iti scrisesem un reply dar aparent nu s-a postat deoarece am folosit un cuvânt ilegal. Ce-ți spuneam era ca multi discrediteaza MacBook-ul din start din cauza prețului si a design-ului foarte simplist(comparat cu agitatele leduri sau extravaganțe). Totusi nu trebuie uitat ca MacOS este, ca sa spun asa, la un alt nivel față de Windows. Windows care adesea nici macar nu vine la pachet cu laptop-urile, iar ca sa il cumperi legit trebuie sa scoți cam 5 sute de bancnote de un leu, ceea ce multi nu fac. O bună bucata a utilizatorilor de Windows au de fapt o versiune luată prin metode neconvenționale(p! r@t€ri€), deci cred ca prețul ridicat al celor de la Apple poate fi un pic justificat avand in vedere sistemul de operare pe care il ofera. Ar merge ceva mai ieftin totusi.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai merge cu piratii, tata Microsoft s-a facut darnic si da Windows gratis, functional, dar ca sa-l personalizezi trebuie' sa scoti banii.
Mno, nu trebuie sa platesti lui MS pentru o licenta, gasesti licente la 30-60 lei (mai mult ca sigur furate de pirati reali), dar pentru care MS nu are ce le face. Asta si ca mai circula alta tehnica: licente de tip organizatie, si alea sunt sigur ca-s furate, dar nu trebuie sa le introduci tu, ci bagi numai credentialele „organizatiei": tot procesul se face din 3 copy-pase-uri in CMD si, cum si eu am apelat la tehnica asta, vad ca totul merge „struna", primesc actualizari, pot personaliza si nu se dezactiveaza dupa un timp, precum metoda activatoarelor dedicate.

| gabicoo a răspuns:

HP sau Dell!
Asta preferă "profesioniștii"!

| zilog a răspuns (pentru gabicoo):

La HP unele modele sunt bune dar nu cele care sunt foarte usoare de preferat sa fie mai grele cu radiatoare mai mari si coolere serioase.
Cu cat un laptop HP este mai usor cu atat parerea mea ca materialul din care a fost fabricat textolitul placii electronice lasa de dorit, mai lasa de dorit si lipiciul folosit intre firele de cupru si placa de textolit, pe mine ma enerveaza cand vreau sa dezlipesc cate un integrat se mai umfla se mai jupoaie cu tot cu fire.

CE APRECIEZ LA HP ESTE CA DACA DIN GRESEALA AI INTRODUS UN INCARCATOR DE LA UN ALT LAPTOP CARE ARE MUFA IDENTICA DAR ii ofera o tensiune mai mare de cat are el nevoie va scrie pe ecranul acelui laptop ca nu este incarcatorul lui si ca acel incarcator ii ofera prea mult curent si placa respectiva de baza nu se va arde cum se intampla in acelasi caz la oricare alt laptop.

ALT LUCRU CARE IMI PLACE MULT LA HP datele din mufa de usb functioneaza la toate laptop-urile pe o tensiune de 3, 3v
dar in unele cazuri de exemplu sa zicem ca sa dezizolat firele de la un cablu de date usb care face legatura intre o imprimanta si acea placa de baza si sa zicem ca s-a intamplat cel mai nenorocit lucru care se poate intampla acela de a se atinge firul de + 5VOLTI de vreun fir de date Rxd Txd in cazul in care este un laptop HP
MINUNE
MINUNEA MINUNILOR NU O SA ITI VINA SA CREZI CE SE INTAMPLA!
acel USB nu mai functioneaza dar nu se arde nu se defecteaza ci se opreste singur de buna voie pana cand scoti incarcatorul din laptop si deconectezi si acumulatorul
si dai load default setings bios
apoi minune usb-ul respectiv functioneaza din nou

la 99% dintre celelalte marci de laptop-uri si calculatoare PC se arde ori toata placa de baza gata nu mai ai ce sa mai faci cu ea ori in cazurile cele mai fericite se arde doar usb-ul respectiv. iar sansa sa se arda doar usb-ul respectiv este cam micuta.

Nu stiu daca am reusit sa ma exprim pe intelesul oamenilor
mufa de usb are asa + 5v, 2 fire de date care merg pe 3, 3v si -0v GND
Asa ca daca firul de + 5volti se atinge din greseala datorita introducerii din greseala a unei bucatele de metal in mufa de usb
daca firul de + 5volti se atinge din greseala de vre-unul dintre firele de date
datorita faptului ca mufa este din metal cea de la mouse sau orice vrei sa introduci in mufa de usb de la laptop
atunci majoritatea laptop-urilor se prajesc

DAR TOTUSI EU AS RECOMANDA ACHIZITIA UNUI LAPTOP DELL CU COOLER SI RADIATOR CAT MAI MARE CU PUTINTA
NU CONTEAZA CA LAPTOP-UL CATARESTE DE RUPE important este ca se raceste bine
si nu te ia cu nervi
nu iti vine sa il iei la bataie
nu iti vine sa il distrugi cand o sa tot auzi ventilatorul

mai ales daca el are o herghelie de cor-uri si tu mai stingi din ele din bios daca nu le folosesti pe toate ( asa te tine bateria si mai mult timo si nici nu iti va porni deloc ventilatorul )

Pe mine ma enerveaza rau de tot sa aud vreun ventiloator de la vreun laptop
Eu acum nu folosesc un super laptop dar imi place de el ca nu poneste ventilatorul de cat daca ii dau ceva greu de facut in rest pentru operatiunile zilnice nici nu se incalzeste nici nu porneste ventilatorul

si mai e o chestie foarte folositoare cand vine vorba despre incalzitul laptop-urilor
faptul ca daca vrei sa dormi cu el pe tine
pentru ca eu ca si programator cred ca vreo 10 ani am tot dormit cu cate un laptop pe burta

NU RECOMAND ASTA dar daca vrei sa il pui pe o patura daca vrei sa il pui in pat sa te uiti la un film sau sa lucrezi ceva si plapuma patura astupa toate radiatoarele asta ar insemna neaparat ca ar trebui sa isi permita sa porneasca ventilatoarele sa te zgarie la urechi sa iti strice carma si tot zenul!?

Si din acest motitv recomand laptop-uri care nu iti lasa rani pe picioare daca vrei sa il tii in brate.
Un laptop a carui carcasa ajunge la temperatura de 73*c stil Acer Asus eu nu il recomand pentru ca mie mi-au lasat aceste laptop-uri semne pe picioare pentru ca stateam in pat si il lasam sa se sprijine de picioarele mele
iar procesorul statea undeva pe la 100 *C si placa video pe la 86*C
de aici am eu sechele sa nu se auda laptop-ul ca ma uit sa nu cada in cap la cineva si il arunc pe geam

De ce ma uit sa nu cada in cap la cineva pentru ca intr-o zi am aruncat un laptop pe geam si nu a cazut in capul nimanui dar cand am constientizat ca nu m-am uitat inainte mi-am dat seama ca as fi putut omora pe cineva si ma vedeam deja la mititica

| zilog a răspuns:

Eu repar placi de baza de laptop-uri din anul 2003 si cred ca in anul 2009 am reparat in medie 4/ zi
Ca si record

Asta inseamna ca mi-au trecut toate marcile prin mana

Recomand cu mare incredere LAPTOP DELL

DE.PREFERAT MARE SI GREU CU RACIREA AIA CU RAFIATOR MARE CU GRATII DIN CUPRU

Acum depinde ce bani ai

Important este ca placa video sa fie detasabila si nu imcorporata

Adica trebuie sa iei laptop cu placa video dedicata

Trebuie sa iei laptop cu socket la procesor vezi ca multe laptop-uri sunt naspa au procesorul lipit de placa de baza si nu ai cum sa il schimbi!

Acum despre placa de baza indiferent ce laptop iti iei sa permita sa ii pui peste 16 GB ram

Daca nu permite 16 GB ram da nu il cumperi pentru ca e dintr-o generatie care va apune curand.

Si nu mai fi asa de speriat de numele gaming
Acel lapyop nu e facut neaparat pentru gaming

Dar are fiare mai mari radiatoare ventilatoare coolere mai calitative
Asta inseamna in ptimul rand ca disipa caldura mult mai bine

Poate nu iti place cuvantul dar nu il exclude doar pentru ca se numeste asa ci merita sa arunci un ochi si la categoria aceea pentru ca de multe ori sunt mult mai calitative ca sa reziste la solicitari de toate tipurile.
Si asta Dell chiar disipa bine temperatura

Am. elluat la o firma de grafica 3 Dell-uri care erau pentru gaming si sunt foarte multumiti de ele

https://m.emag.ro/......DBJJ38BBM/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti recomand sa verifici oferta de la eMag, iar apoi sa cauti laptopul pe notebookcheck.net, ca sa citesti reviews. Sunt multe detalii pe care nu le poti afla despre un laptop, doar citindu-i specificatiile. Nivelul de zgomot, cat de tare se incalzeste, calitatea display-ului.
Uneori gasesti si pe YT recenzii de incredere.

Cred ca la tine e f important display-ul, daca vrei sa-l folosesti pentru editare foto/video. Din pacate laptopurile cu display-uri bune sunt cam scumpe. Poate ar fi o idee sa-ti cumperi monitor extern, nu stiu daca iesi mai ieftin.

Apropo, nu te incurca cu altii in afara de eMag. In caz ca primesti acasa un laptop cu defecte de fabricatie sau care nu iti place, cei de la eMag il vor primi inapoi. Alte firme e posibil sa nu-l mai primeasca, sa spuna ca l-ai stricat tu. Gasesti experiente din astea pe Google reviews, la multe firme... Cel, evoMag, Pcgarage.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mi se mai pare un site bun si Altex.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da... siteuri bune au toti. Doar ca unii vand produse resigilate sau cu defecte. Multe laptopuri entry level sunt facute de mantuiala de niste chinezi platiti prost. Probleme cu displayul, cu tastatura, touchpadul, racirea, etc.
Daca treci de entry level, poate ca n-ai ghinionul asta.
Eu n-am cumparat nimic mai scump de 200 lei de la magazine gen Altex, Flanco, Domo...

| Anuket a răspuns:

Lenovo și Asus, dar contează produsul, nu marca că fiecare au laptop-uri bune și slabe. Nu-s fana mac-urilor, dar mulți le laudă pentru programare.

| Roberrt21 a răspuns:

Macbook
Dell