| anonim_4396 a întrebat:

La cat timp considerati ca e ok sa reinstalati Windowsul?

28 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu instalez windowsul (sau il restaurez din salvari) daca hard disk-ul prezinta probleme de S.M.A.R.T. sau se defecteaza si trebuie schimbat.
Ultima data a fost acum cca. 6 ani. In rest, intretinere sistematica.

| YTBDrawingBase a răspuns:

La 6-9 luni cand se incarca cu programe nefolosite si cleanerul nu mai face fata big grin

| gelu1970 a răspuns:

Raspunsul ce merita funda e cel al lui Bula
nu mai are rost sa iti scriu aceleasi lucruri.
windows il reinstalezi doar daca nu ai alta varianta si tine minte ca, fiecare formatare ii reduce viata hdd. putin insa daca sunt multe...
bafta.

| syd2 a răspuns:

Nu l-am reinstalat de ani buni.

| Superior a răspuns:

Atunci cand simti ca PC-ul tau se inceaca din ce in ce mai tare happy O data la 3-6 luni, daca esti genul de persoana care nu instaleaza multe lucrurui merge si la un an.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Eu personal nu am reinstalat windowsul in viata mea, merge foarte ok de ani buni si nu am avut nicio problema cu windowsul. Ma rog, cred ca depinde si de PC.

| untu a răspuns (pentru dragosbogdan001):

Care e secretul intretinerii calculatorului? Ce trebuie sa fac in fiecare luna?

| anonim_4396 explică (pentru untu):

O scanare cu CCleaner si Mbam odata pe luna si un antivirus bun.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mult si sa fii sanatos!

| anonim_4396 explică (pentru untu):

Sau incearca http://www.glarysoft.com/glary-utilities/
E si gratis si e destul de ok.
Recomand pe asta.
Am vazut ca CCleaner nu mai e asa eficient.

| untu a răspuns (pentru anonim_4396):

Mersi mult amice!

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru untu):

Ii pui un cooler sa nu se incinga, nu joci jocuri care depasesc capacitatile PC-ului si nu te uiti la filme/videoclipuri cu format care nu e suportat de PC-ul tau. Deasemenea ai grija sa nu se depuna praful, sa nu stea in mediu prea cald (la soare) sau prea rece si va functiona foarte bine din punct de vedere al hard-ului. Apoi, pentru a intretine si softul nu instala toate prostiile virusate de pe internet si nu ii tine memoria 100% ocupata (poti folosi aici si aplicatii specializate in stergerea fisierelor inutile, sunt chiar utile pot elibera zeci de GB dintr-o lovitura). Nu uita de un antivirus bun, de asemenea.

| untu a răspuns (pentru dragosbogdan001):

La vizionarea filmelor sau a videoclipurilor laptopul circuitele nu se incalzesc!

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru untu):

Eu stiu ca se duce placa video daca te uiti la filme sau la videoclipuri cu calitate mai mare decat suporta placa video.

| anonim_4396 explică (pentru dragosbogdan001):

Nu se duce nimic.
Cand se supraincalzeste ceva se inchide pc-u
Poti sa te uiti linistit cu un laptop din 2008 la un video 4k, ca nu explodeaza.

| dragosbogdan001 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-a zis nimeni ca explodeaza laughing rolling on the floor laughing Si cand se supraincalzeste ceva, acel ceva se poate si arde/strica.

| anonim_4396 explică (pentru dragosbogdan001):

Nu se suprpaincalzeste,
Multe calculatoare au siguranta pentru asa ceva.

| LinxCont a răspuns:

Cand are o problema ce nu poate fi rezolvata. Daca merge bine nu vad de ce ar trebui reinstalat. O reinstalare rapida e daca se foloseste un backup (exemplu - aomei backuper).

| OnePiece a răspuns:

Depinde. Eu am laptopul de 7 luni cu Win 10 pe el si nu a fost nevoie sa il reinstalez pana acum. Daca ai SSD probabil ca niciodata nu va fi nevoie, iar unul de 120 chiar e ieftin, dar s-ar putea sa fie prea mic. Ideal e un SSD de 250GB. Ala de 500 nu e pentru oricine. Ce sa mai zic de alea de 1 si 2TB.

| nirocino a răspuns:

La 6 luni e cel mai bine! Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdan_Alex_1998_BTkI a răspuns:

La 7 luni.Bafta.

| Zamfira2sweet a răspuns:

Uite aici programe de inntretinere si optimizare: http://www.mocasoft.ro/category/windows/intretinere-optimizare/
toate sunt versiuni comerciale, dar acum sunt la promotie.0 lei

| anonim_4396 explică (pentru Zamfira2sweet):

Am cerut doar o parere, ti-am zis.
Folosesc deja ceva pentru optimizare si intretinere.

| anonim_4396 explică (pentru Casian_Tirzuman_1996):

Nu te mai promova pe aici ca esti praf.

| andreiuta12 a răspuns:

Cand nu mai poti rezolva problemele de pe el si merge chiar prost. Pentru cei care vor sa rezolve problema rapid pe windows 10 vedeti aici : https://www.howtogeek.com/224342/how-to-clean-install-windows-10/

| George_Ionut_2000 a răspuns:

Din 3 in 3 luni e foarte ok!