| Marius1789 a întrebat:

La ce ajută mai multe nuclee ale procesorului la jocuri? Nu sunt de ajuns 2?

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

Simplu! Executa mai multe operatii in acelasi timp!
Acum depinde de jocurile pe care le rulezi, sau de rezolutia si grafica la care le rulezi! Si nu, rezolutia mare nu depinde numai de placa video, ai nevoie si de un procesor multicore.
Apoi nu poti compara un Dual Core cu 2 nuclee (de la Pentium), cu un i5 tot cu 2 nuclee dar care are Hyper Threading, creeaza inca 2 nuclee virtuale, deci va putea executa 4 sarcini in acelasi timp.
Pentru jocuri este suficient un i5 cu 2 sau 4 nuclee. Un i3 este la limita, iar i7 deja-i prea mult (risipa de bani). De la amd, fx-urile si kaveri.

| Marius1789 explică (pentru Cronki):

Uite, la specificațiile acestui procesor(Intel® Core™ i5-4210M) are 4 Threads. E bun la jocuri? Mai urcă și până la 3.2 GHz.

| Cronki a răspuns (pentru Marius1789):

Asta-i un haswell pentru g3, dar tu vrei sa joci jocuri serioase pe laptop? Adica poti sa joci. dar trebuie si placa grafica serioasa. Daca esti gamer nu-ti cumpara lapcacatop! laughing

| Marius1789 explică (pentru Cronki):

Da, îmi plac mult jocurile dar eu vreau să îmi iau laptop ca să-l iau și după mine. O să îmi cumpăr și pc de gaming. Uite laptopul pe care vreau să îl cumpăr: http://zelix.ro/......black.html

| Cronki a răspuns (pentru Marius1789):

840M 2gb, Cateva teste pe aceasta placa video: http://www.notebookcheck.net/NVIDIA-GeForce-840M.105681.0.html
Ii bun, dar posibil sa se incinga un pic la jocuri.

| Marius1789 explică (pentru Cronki):

Acest cooler este bun ca să scade temperatura?

| Cronki a răspuns (pentru Marius1789):

Nu-s prea bune, scade temperatura doar cu 2 - 3 grade. Mai bine fara. Ventilatoarele is lente si nu baga un flux puternic de aer. E bun ca platforma, daca stai in pat, sa nu aspire scamele. Nu-ti cumpara inainte, cum noua tehnologie e facuta pe 22 nm e posibil ca laptopul sa ramana rece.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un procesor standard are un singur nucleu(single-core.). Procesoarele single core proceseaza o singura instructiune la un moment dat.
Un procesor multi-core este compus din doua sau mai multe nuclee independente, fiecare capabil sa proceseze instructiuni individuale. Un procesor dual-core contine doua nuclee, un procesor quad-core contine patru nuclee si un procesor hexa-core contine sase nuclee.
Nucleele multiple pot fi folosite pentru a rula doua programe deodata si atunci când un program mai intensiv se executa (AV scan, conversie video, CD ripping, jocuri, etc.) poti utiliza alt nucleu pentru a rula browser-ul (de exemplu pentru a verifica adresa de email).
Mai multe nuclee vor straluci cu adevarat atunci când utilizezi un program care foloseste mai mult de un nucleu (numit Parallelization) pentru a imbunatati eficienta programului. Programe precum software de grafica, jocuri etc. pot rula mai multe instructiuni în acelasi timp si sa livreze mai rapid rezultatele.
Deci, daca utilizezi software-uri care folosesc procesorul intens, nucleele multiple vor oferi o viteza mai buna.

| Jipa95 a răspuns:

In majoritatea jocurilor nou aparute in momentul de fata, 2 nuclee de obicei cam nu sunt de ajuns. Ia ca exemplu far cry 4 care jocul asta nici nu iti porneste daca nu ai cpu quad.