| Marius1789 a întrebat:

La ce ajută o placă de rețea? Este mai bun să cumperi alta decât aia integrată? Poți avea o viteză de download mai mare?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Prin placa de retea primesti internetul de la cablu. Cu cat placa este mai buna primesti un internet mai rapid depinzand si de tipul abonamentului ce-l ai. Cele mai bune sunt cele care au viteza de transfer: 10/100/1000 Mbps. Mai sunt apoi cele Wi-Fi prin care se obtine semnal de la un router. se zice ca cea mai buna ar fi asta: http://www.emag.ro/......DRSPDYBBM/
In concluzie: daca ai internet de 100 Mbps si placa din computer este la fel (mai mici de 100 nu se mai fabrica) nu merita sa cumperi alta, mai ales cand tu ai viteze de download de 72 Mbps: http://s1066.photobucket.com/......m.jpg.html
Viteza este mai mica deoarece depinde si de server. La mine n-am depasit nici cand 74 Mbps.

3 răspunsuri:
| liviu890 a răspuns:

Nu merita sa cumperi o placa de retea! Daca compania de la care ai tu net iti da viteza de download de 1mb/s, poti sa ai tu si 100000 de placi de retea ca tot cu 1mb/s descarci!

| K0sti a răspuns:

Da, e mai bine cu o placa de retea separata! Daca iti crapa placa de retea de pe placa de baza, adio placa de baza! Daca iti pica aia separata, o arunci si pui alta! Datorita proastelor impamantari, protectii la supratensiuni si diferente de potential de pe sculele providerului de net, placile de retea cam crapa, deci...

| K0sti a răspuns:

Du-te bai si kakati!