| anonim_4396 a întrebat:

La ce este util un update de bios? Am un laptop Acer si as vrea sa-i fac un update, si am auzit ca, creste performanta la grafica, etc.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-are nici o legatura. BIOS (Basic Input Output System) este un fel de sistem de operare ca Windowsul dar simplificat si care are numai rolul de a recunoste piesele la pornire pana le preia Windowsul. Facand Update la BIOS reusesti numai sa faci pornirea (poate) mai rapida dar este foarte pretentios. Daca reusesti sa-l arzi poti sa arunci placa de baza. Asa ca liniste-te!

| maxb a răspuns:

Update-ul la BIOS ajuta ca rezolva anumite probleme, inbunatatiri de performanta, rezolvare de incompatibilitati.