| anonim_4396 a întrebat:

La ce foloseste net framework?

Răspuns Câştigător
| ICEbalI a răspuns:

.NET este un cadru (Framework) de dezvoltare software unitară care permite realizarea, distribuirea şi rularea aplicaţiilor desktop Windows şi aplicaţiilor WEB. Tehnologia.NET pune laolaltă mai multe tehnologii (ASP, XML, OOP, SOAP, WDSL, UDDI) şi limbaje de programare (VB, C++, C#, J#) asigurând, totodată, atât portabilitatea codului compilat între diferite calculatoare cu sistem Windows, cât şi reutilizarea codului în programe, indiferent de limbajul de programare utilizat..NET Framework este o componentă livrată împreună cu sistemul de operare Windows. De fapt,.NET 2.0 vine cu Windows Server 2003, se poate instala pe versiunile anterioare, până la Windows 98 inclusiv;.NET 3.0 vine instalat pe Windows Vista şi poate fi instalat pe versiunile Windows XP cu SP2 şi Windows Server 2003 cu minimum SP1. Pentru a dezvolta aplicaţii pe platforma.NET este bine să avem 3 componente esenţiale:  un set de limbaje (C#, Visual Basic.NET, J#, Managed C++, Smalltalk, Perl, Fortran, Cobol, Lisp, Pascal etc),  un set de medii de dezvoltare (Visual Studio.NET, Visio),  o bibliotecă de clase pentru crearea serviciilor Web, aplicaţiilor Web şi aplicaţiilor desktop Windows. Când dezvoltăm aplicaţii.NET, putem utiliza:  Servere specializate - un set de servere Enterprise.NET (din familia SQL Server 2000, Exchange 2000 etc), care pun la dispoziţie funcţii de stocare a bazelor de date, email, aplicaţii B2B (Bussiness to Bussiness – comerţ electronic între partenerii unei afaceri).  Servicii Web (în special comerciale), utile în aplicaţii care necesită identificarea utilizatorilor (de exemplu,.NET Passport - un mod de autentificare folosind un singur nume şi o parolă pentru toate site-urile vizitate)  Servicii incluse pentru dispozitive non-PC (Pocket PC Phone Edition, Smartphone, Tablet PC, Smart Display, XBox, set-top boxes, etc.)
.NET Framework Componenta.NET Framework stă la baza tehnologiei.NET, este ultima interfaţă între aplicaţiile.NET şi sistemul de operare şi actualmente conţine:  Limbajele C#, VB.NET, C++ şi J#. Pentru a fi integrate în platforma.NET, toate aceste limbaje respectă nişte specificaţii OOP numite Common Type System (CTS). Ele au ca elemente de bază: clase, interfeţe, delegări, tipuri valoare şi referinţă, iar ca mecanisme: moştenire, polimorfism şi tratarea excepţiilor.
 Platforma comună de executare a programelor numită Common Language Runtime (CLR), utilizată de toate cele 4 limbaje. CTS face parte din CLR.  Ansamblul de biblioteci necesare în realizarea aplicaţiilor desktop sau Web, numit Framework Class Library (FCL).
bAFTA. happy

1 răspuns:
| Narcis2007 a răspuns:

Pentru anumite programe