| escuzemoa a întrebat:

La ce foloseste twitter?

4 răspunsuri:
| georgehari a răspuns:

La a le spune tuturor celor care te urmăresc ce faci, oriunde ai fi, ce gîndeşti, ce planuri ai, ce ai mai scris etc. Este o unealtă de microblogging a cetăţeanului digital. Poate folosi şi la contactarea unor surse, la solicitarea de ajutor, la campanii de marketing şi electorale, la informare etc. Sunt sute de scopuri în care poţi folosi Twitter, în maximum 140 de caractere pentru fiecare mesaj transmis.

| videoblog a răspuns:

Este un fel de microblog personal in care iti postezi rapid gandurile, impresiile, posturile din blog.

| efpies a răspuns:

Este un fel de Facebook.

| denisaraven a răspuns:

Twitter is like a cross between instant messaging and blogging: you log your short thoughts and questions in public, and people can follow you to subscribe your tweets. You follow people that you find interesting, and people follow you when they find you interesting.