| Maria_1984 a întrebat:

La ce se refera "Number of blocked attacks" la antivirusul Eset Nod 32 Antivirus 4?

P. S. Nu intreb ce inseamna!

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Păi exact asta înseamnă, "numărul atacurilor blocate".
Atunci când intri pe un site suspect sau când downloadezi stupidităţi la un loc cu chestii utile (de pildă muzică mp3 de pe toate site-urile pline cu reclame), atunci un virus de tip spyware, face un "atac" la adresa calculatorului tău, forţând zidul de protecţie (firewall-ul) iar antivirusul blochează această încercare, acest atac.
Şi apoi, le numără şi ţi le afişează ţie în categoria "number of blocked attacks".
Salut!

2 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Exista virusi, hackeri sau diverse aplicatii care incearca sa se conecteze la calc tau pe diverse porturi ca 443, 139, etc..., Eset avand firewall el iti inregistreaza aceste atacuri si ti le afiseaza intr-un log pe acolo ca venind de la Ip-ul cutare pe portul cutare.
Pentru alte intrebari sau tutoriale despre calculatoare ai aici un site: http://www.tutorialepc.ro

| GdX a răspuns:

De cate ori ti-a blocat virusii sa intre in calculator.